STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Λάρισα 82-78: Με την ψυχή στο στόμα στην επιστροφή του Μάντζαρη

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης σε φάση από τον αγώνα Περιστέρι - Λάρισα
Ο Βαγγέλης Μάντζαρης σε φάση από τον αγώνα Περιστέρι - Λάρισα EUROKINISSI

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης γύρισε στο σπίτι του και μαζί με τον Γιάννη Μπουρούση κουβάλησαν το Περιστέρι στην πολύ δύσκολη εντός έδρας νίκη (82-78) επί της Λάρισας.

Την πέμπτη νίκη του σε οκτώ αγώνες πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (19/12) το Περιστέρι, καθώς επικράτησε με 82-78 της Λάρισας για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν εξαιρετικός στην επιστροφή του στην ομάδα από την οποία ξεκίνησε την καριέρα του, ο Στίβεν Γκρέι κι ο Γιάννης Μπουρούσης ακολούθησαν, με τη Λάρισα να πέφτει στο 1-6 με υπηρεσιακό προπονητή τον Γιάννη Τζήμα καθώς ο Νίκος Παπανικολόπουλος θα τον διαδεχθεί από την επόμενη αγωνιστική.

Σπουδαίο ματς από τον Κώστα Παπαδάκη που ηγήθηκε της Λάρισας με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, σημαντική η βοήθεια και από τους Σμιθ - Σπυρόπουλο, έφτασαν κοντά σε έναν μεγάλο θρίαμβο οι Θεσσαλοί αλλά στο τέλος λύγισαν στις λεπτομέρειες.

Μοιραίοι στο φινάλε οι Ρας - Σμιθ που αστόχησαν με το σκορ στο 79-78, μοιραίος κι ο Τζέιμς Γουέμπ που με το σκορ στο 80-78 προσπάθησε να διώξει τη μπάλα από τη στεφάνη σε βολή του Βασιλόπουλου και την έστειλε στο καλάθι για το τελικό σκορ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Καλύτερα μπήκε στο ματς η Λάρισα, με τους Ρας - Γουέμπ να τρέχουν σερί 0-8 για το 4-8 στο τέταρτο λεπτό, το Περιστέρι να ισορροπεί τον αγώνα, να στηρίζεται στον Μάντζαρη που έκανε εξαιρετική δουλειά στο σκοράρισμα, αλλά να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο -4 (19-23) καθώς οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δέκα πόντους στο τρανζίσιον.

Οι Θεσσαλοί είχαν περισσότερη συνοχή στο παιχνίδι τους, το Περιστέρι προσπαθούσε να πατήσει στη ρακέτα αλλά δεν τα κατάφερνε με τον τρόπο που ήθελε και πήγαινε στα αποδυτήρια με το 38-40 να το προβληματίζει. Η Λάρισα είχε δέκα ασίστ για 11 λάθη, από αυτά τα 11 λάθη όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 11 πόντους ενώ σούταραν με 25% από την περιφέρεια με μόλις δύο εύστοχα σε οκτώ εκτελεσμένα τρίποντα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παπαδάκη να βάζει τρίποντο για το 57-58 και τον Τζόουνς βολές για το 59-58 στο 30', με το Περιστέρι να χτίζει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (66-61 στο 33') αλλά τον Κώττα και τον Παπαδάκη να παίζουν σπουδαίο μπάσκετ και να κρατούν τη Λάρισα στο παιχνίδι.

Σπυρόπουλος και Παπαδάκης έβαλαν από ένα τρίποντο για το νέο προσπέρασμα της ομάδας τους (73-76 στα 2:25"), ο Γκρέι πέτυχε βολές για το 79-78 στα 45", ο Ρας αστόχησε στη συνέχεια σε τρίποντο κι ο Σμιθ δέχθηκε μπλοκ κάτω από το καλάθι, με τον Βασιλόπουλο να κερδίζει φάουλ και βολές, να βάζει την πρώτη για το 80-78 και να παίρνει δύο πόντους από τη δεύτερη καθώς ο Γουέμπ ακούμπησε τη μπάλα και έκρινε το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Ανδρικόπουλος, Κοϊμτζόγλου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 38-40, 59-58, 82-78

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΛίν 12 (3/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Τζόουνς 4 (6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γκρέι 17 (3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές), Χάροου 9 (3/12 σουτ), Σκορδίλης 6, Πέτεγουεϊ, Μπουρούσης 15 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος, Κρόκετ, Μάντζαρης 12 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ)

ΛΑΡΙΣΑ (Τζήμας): Μπράουν, Γουέμπ 15 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρας 10 (3/8 τρίποντα, 1/3 βολές), Μπέρι, Σπυρόπουλος 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κώττας 6, Σμιθ 16 (3/8 τρίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/9 βολές), Καμάρας 2, Μούρτος 3, Παπαδάκης 12 (4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 15/29 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 28/33 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 15/27 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 9/16 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 21 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα πάει στην Πάτρα για να παίξει με τον Προμηθέα (26/12 στις 17:00), ενώ η Λάρισα θα υποδεχθεί το Μεσολόγγι (27/12 στις 17:00).