STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - ΠΑΟΚ 76-67: Ντέρμπι για ένα εικοσάλεπτο

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Περιστέρι - ΠΑΟΚ
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Περιστέρι - ΠΑΟΚ EUROKINISSI

Ανώτερο το Περιστέρι, βρήκε ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και επικράτησε με άνεση του ΠΑΟΚ (76-67) στο Ανδρέας Παπανδρέου. MVP ο Τρε ΜακΛίν, κακό απόγευμα για τους Θεσσαλονικείς (VIDEOS).

Την έκτη νίκη του σε δέκα αγώνες στη Stoiximan Basket League πήρε το απόγευμα της Κυριακής (3/1) το Περιστέρι, που επικράτησε με 76-67 του ΠΑΟΚ στο Ανδρέας Παπανδρέου. Στο 4-5 έπεσαν οι Θεσσαλονικείς, που ηττήθηκαν για πρώτη φορά με τον Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο τους.

MVP για τους νικητές ο Τρε ΜακΛίν που ήταν σπουδαίος, ανώτερος από κάθε παίκτη της αναμέτρησης, με τους Χάροου, Πέτεγουεϊ, Βασιλόπουλο να βοηθούν σε διαφορετικές στιγμές του αγώνα το Περιστέρι. Απελπιστικά μόνος για τον ΠΑΟΚ ο Μάλκολμ Γκρίφιν, σε μια κακή εμφάνιση από τους Θεσσαλονικείς που δεν είχαν μαζί τους τον τραυματία Βαγγέλη Μαργαρίτη.

Δεν αγωνίστηκε για το Περιστέρι ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ενώ περιορισμένο χρόνο είχε ο Γιάννης Μπουρούσης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ντέρμπι περιμέναμε και ντέρμπι είδαμε από νωρίς στο Ανδρέας Παπανδρέου, με τους Γκρίφιν - Λοβ να βάζουν μπροστά (10-5) τον ΠΑΟΚ στα μέσα της πρώτης περιόδου και να τον κρατάνε εκεί έως τα τέλη του δεκαλέπτου (15-17) σε ένα αρκετά άτσαλο ματς στο οποίο το Περιστέρι είχε 5/16 σουτ.

Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν τη δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Κονατέ για το 20-24, εκεί όμως ήρθε το ξέσπασμα των γηπεδούχων που με ένα σερί 10-0 πέρασαν μπροστά (30-24) χωρίς όμως να πετύχει κάτι περισσότερο. Γκρίφιν, Λοβ και Παπαντωνίου απάντησαν με ένα 2-8 και το 32-32 του ημιχρόνου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς και υποσχέσεις για ντέρμπι μέχρι το τέλος.

Ανώτερο το Περιστέρι στο ξεκίνημα του β' μέρους, σκόραρε με μεγαλύτερη συνέπεια, έχτισε προβάδισμα εννέα πόντων (45-36) στο 24' και δέκα λίγο αργότερα με τους Καράμπελα - ΜακΛίν να ηγούνται, όμως ένα ξέσπασμα του Τσαλμπούρη έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 57-50 και κράτησε το ενδιαφέρον ψηλά αν και ο ΠΑΟΚ είχε χάσει τη συνοχή του στην άμυνα και δεν έδειχνε έτοιμος για το φινάλε.

Ο Χάροου έβαλε σουτ που έκοψαν τη φόρα των φιλοξενούμενων στις αρχές της τέταρτης περιόδου (62-53 στο 32'), με ένα αντιαθλητικό των γηπεδούχων να δίνει στον ΠΑΟΚ την ευκαιρία να μαζέψει τη διαφορά, αλλά τον Κακλαμανάκη να κάνει επιθετικό φάουλ μετά από τις βολές του Γκρίφιν για το 62-55. Ακολούθησε τρίποντο του ΜακΛίν για το +10 στο 33', με το Περιστέρι να παίρνει εύκολα το ματς και την τέταρτη νίκη του σε επτά αγώνες με τον Πεδουλάκη στον πάγκο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Πουρσανίδης, Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 32-32, 57-50, 76-67

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Καράμπελας 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Βασιλόπουλος 8 (3/4 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΛίν 22 (3/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Τζόουνς 6 (3/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (2/7 σουτ), Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 10 (4/5 δίποντα), Μπουρούσης 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές σε 7:45), Κρόκετ, Χάροου 9 (4/9 σουτ)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς, Λοβ 7 (3/10 σουτ), Γκρίφιν 15 (5/8 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κακλαμανάκης 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καμπερίδης 8 (2), Κονατέ 8 (1), Τσαλμπούρης 9 (1), Παπαντωνίου 4, Τέρνετ 7 (3/10 σουτ), Μήτρου-Λονγκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 17/37 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 9/14 βολές, 40 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 14 επιθετιθκά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 21/41 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 10/13 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 11η αγωνιστική το Περιστέρι θα παίξει στο Αλεξάνδρειο με τον Άρη (9/1 στις 19:00), ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί το Μεσολόγγι (9/1 στις 17:00).