BASKETBALL CH. LEAGUE

Περιστέρι - Στρασμπούρ 76-79: Άγγιξε τη μεγάλη ανατροπή, αλλά λύγισε στο τέλος

Ο Μάντζαρης στο παιχνίδι του Περιστερίου με την Στρασμπούρ
Ο Μάντζαρης στο παιχνίδι του Περιστερίου με την Στρασμπούρ EUROKINISSI

Το Περιστέρι έκανε σπουδαία προσπάθεια, γύρισε από το -20 του 23', αλλά η Στρασμπούρ ήταν πιο ψύχραιμη στην τελική ευθεία και κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος την ελληνική ομάδα (76-79) για το Basketball Champions League (VIDEOS).

Το Περιστέρι έκανε μεγάλη προσπάθεια, γύρισε από το -20 (35-55) του 23ου λεπτού, έφτασε στο σημείο να διεκδικεί τη νίκη απέναντι στην Στρασμπούρ, αλλά στο φινάλε δεν είχε καθαρό μυαλό και ηττήθηκε για δεύτερη φορά από τη γαλλική ομάδα (79-76).

Στο 1-3 πλέον οι "πρίγκιπες της δυτικής όχθης", που πάντως εξακολουθούν να είναι στο κόλπο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από νωρίς φάνηκε η επιθετική δυστοκία του Περιστερίου, το οποίο ξεκίνησε με 0/6 σουτ, πριν καρφώσει την μπάλα ο Τζέι Κρόκετ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου, δέκα αναπάντητοι ελληνικοί πόντοι όμως έφεραν το Περιστέρι στο +1 (18-17 στο 10'), με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Πολύ γρήγορα βέβαια, οι παίκτες του Λάσι Τουόβι ανέκτησαν το πάνω χέρι.

Με 3/3 τρίποντα σε δύο λεπτά και με τον Ισμαΐλ Γουέινραϊτ να είναι άλυτο πρόβλημα για την άμυνα του Περιστερίου, η Στρασμπούρ έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό. Σε τέτοιο βαθμό που πήγε στα αποδυτήρια με το +10 (33-43) να αποτελεί μια σημαντική παρακαταθήκη για τη συνέχεια του αγώνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε δύο... όψεις. Η Στρασμπούρ έφτασε μέχρι το +20 (35-55) στο 24' της αναμέτρησης, δείχνοντας ότι είναι έτοιμη να "καθαρίσει" το παιχνίδι. Πολύ γρήγορα όμως, το Περιστέρι πάτησε... φρένο στην επιθετική πολυφωνία των φιλοξενούμενων και με τον Στίβεν Γκρέι να δηλώνει παρών, όλα άλλαξαν. Σε τέτοιο βαθμό που μέχρι το 30ο λεπτό, η διαφορά είχε πέσει στους έξι πόντους (58-64), δίνοντας στους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη κάθε δικαίωμα να πιστεύουν στη νίκη.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν... αίμα κι άμμος. Η Στρασμπούρ διατηρούσε το προβάδισμα, επ' ουδενί όμως δεν ένιωθε ασφάλεια. Ο Στίβεν Γκρέι και ο Ράιαν Χάροου συνέχισαν να πληγώνουν τη γαλλική άμυνα, με το τρίποντο του πρώτου να φέρνει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (76-76) με λιγότερο από ένα λεπτό για το φινάλε.

Ένα τρίποντο του Μπράντον Τζέφερσον αρκούσε όμως για να κρίνει το αποτέλεσμα, δεδομένου ότι οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη σημάδεψαν το σίδερο δύο φορές, στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Κόντε, Γιλμάζ Γ., Γιλμάζ Ζ.

Tα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 58-64, 76-79

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 2, Γκρέι 18 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Χάροου 13 (6 ασίστ), Μάντζαρης 2 (3 ασίστ, 5 λάθη), Βασιλόπουλος 12 (2), Κρόκετ 12 (2), Τζόουνς 13 (12 ριμπάουντ), ΜακΛιν (0/3 σουτ), Πέτεγουεϊ 2, Σαλούστρος 2

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Μπόχατσικ 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κόλσον 20 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Λάνσντοουν 12 (1), Μέιγ 4, Γουέινραϊτ 18 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καβαλιέρ 5, Ιζούντου 4 (6 ριμπάουντ), Τζέφερσον 9 (2/8 τρίποντα)

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 20/33 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 15/19 βολές, 34 ριμπάουντ (26+8), 17 ασίστ, 19 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Ομαδικά στατιστικά - Στρασμπούρ: 19/36 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 8/14 βολές, 34 ριμπάουντ (19+15), 20 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για το Περιστέρι ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι με τη Ρίτας Βίλνιους (12/1, 19:30), ενώ για την Στρασμπούρ ο αγώνας με τη Ρίγα (13/1, 21:30) επί γαλλικού εδάφους.

Photo Credits: Eurokinissi