ΙΤΑΛΙΑ

Πέζαρο - Αρμάνι Μιλάνο 81-88: Πήρε το ντέρμπι με πλουραλισμό στην επίθεση

OLIMPIA MILANO OFFICIAL TWITTER ACCOUNT

Η Αρμάνι Μιλάνο τα χρειάστηκε, όμως με όπλο την άμυνα και την ευστοχία έξω από τα 6,75μ. (σούταρε με 48%) επικράτησε εκτός έδρας της Πέζαρο 88-81 και ανέβηκε στο 21-6 στην κανονική διάρκεια του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στο 21-6 στην κατάταξη του ιταλικού πρωταθλήματος ανέβηκε η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας της Πέζαρο (88-81) και πλέον κοιτάζουν την επόμενη αναμέτρηση, το Game 3 απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, που με μία ακόμη νίκη (προηγούνται 2-0) θα προκριθούν στο Final Four της EuroLeague.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν νωθρά το ματς, η Πέζαρο ήταν αποτελεσματική σε άμυνα και σε επίθεση, με το πρώτο δεκάλεπτο να ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα. Ο Χένρι Ντρελ ήταν τρομερός έξω από τα 6,75μ. και με 10 δικούς του πόντους ήταν αυτός που ουσιαστικά οδηγούσε την ομάδα του, δίνοντας ένα προβάδισμα της τάξεως των 17 πόντων, κάτι που όμως δεν κράτησε για πολύ. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έπαιξε άμυνα και με παγίδες στο μισό γήπεδο, μείωσε και επέστρεψε στο ματς τρέχοντας ένα επιμέρους 22-10, λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του ημιχρόνου (41-36).

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα με την άμυνα ζώνης που έπαιξε μπέρδεψε τους παίκτες της Αρμάνι, βρήκαν ανοικτό γήπεδο και έτρεξαν στον αιφνιδιασμό για να βρουν εύκολους πόντους είτε από τον Ντρελ, είτε από Φιλόϊ. Από εκεί και πέρα όμως, οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενους πόντους του Μάικλ Ρολ και του Σαβόν Σιλντς, όχι μόνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς, αλλά πέρασαν και μπροστά με 62-61. Στα τελευταία λεπτά, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα τα έκαναν σχεδόν όλα σωστά, με τους Μίτσοβ και ΛεΝτέι να δίνουν την χαριστική βολή στους γηπεδούχους ευστοχώντας σε απανωτά σουτ τριών πόντων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-14, 41-36, 61-62, 81-88

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 6, ΛεΝτέι 22 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπιλίνγκα 7 Ρολ 12, Μίτσοβ 15, Σιλντς 16 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μορασκίνι, Μπρουκς 2, Μορέτι, Ντατόμε, Τσιντσιαρίνι 5, Ταρζούσκι 1

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 15/34 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 23/29 βολές, 36 ριμπάουντ (13 αμυντικά + 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 24 κλεψίματα, 14 λάθη

Photo Credits: Olimpia Milano Official Twitter Account