ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ

Προμηθέας - Τρέντο 80-89: Στο 2-4 οι Πατρινοί, στο 6-0 οι Ιταλοί

BASKET LEAGUE / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Καταπονημένος ο Προμηθέας, έχασε από την επίσης καταπονημένη Τρέντο στο Τόφαλος (80-89), με τους Ιταλούς να ανεβαίνουν στο 6-0 και να προκρίνονται στην επόμενη φάση του EuroCup.

Δεν είχε τους Ραντίσεβιτς, Χριστοδούλου, Τζέιμς, οι Λούντζης, Γιαννόπουλος, Αγραβάνης επέστρεψαν μετά από τη δική τους περιπέτεια, όμως ο Προμηθέας δεν ήταν το βράδυ της Τετάρτης (11/11) έτοιμος για να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο του ομίλου του στο EuroCup. Ζήτησε αναβολή, η EuroLeague δεν την δέχθηκε, κατέβηκε τελικά με δέκα παίκτες (χρησιμοποίησε οκτώ)και ακόμη κι έτσι δεν ήταν απλά ανταγωνιστικός, αλλά διεκδίκησε και τη νίκη μέχρι σχεδόν τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Η ομάδα της Πάτρας ηττήθηκε στο Τόφαλος από την Τρέντο (89-80), έπεσε στο 2-4 και άφησε τους Ιταλούς μόνους στην πρώτη θέση με ρεκόρ 6-0. Οι Ιταλοί ήρθαν στην Ελλάδα με δέκα παίκτες, δεν χρησιμοποίησαν τον Λούκα Λεχτάλερ, έχασαν νωρίς τον Τζακόρι Γουίλιαμς και πήγαν σε ροτέισον οκτώ παικτών για να πάρουν μια σπουδαία νίκη με χαρακτήρα και ωραίο μπάσκετ.

Μεγάλο ματς από τον Δημήτρη Αγραβάνη που ξεπέρασε τον κορονοϊό, έπαιξε 21 λεπτά, σκόραρε 22 πόντους από 4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 5/6 βολές την ώρα που ο Ίαν Μίλερ (22 πόντοι αλλά από 4/13 δίποντα και 3/9 τρίποντα) και ο Μο Φαγέ (8 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 3 μπλοκ) ήταν τα στηρίγματά του.

Ο MVP

Καταπληκτικός ο Βίκτορ Σάντερς, τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους από 4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 2/2 βολές, ήταν αυτός που καθάρισε στην τέταρτη περίοδο με μεγάλα σουτ, βέβαια και ο Γκάρι Μπράουν με τον Τζέρεμι Μόργκαν έβαλαν τα λιθαράκια τους. Ο Σάντερς ήταν πάντως ο κορυφαίος της Τρέντο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Βαγγέλης Μάντζαρης (6 πόντοι από 0/4 σουτ και 6/6 βολές, 6 ασίστ για 6 λάθη) κι ο Ντάνι Αγκμπελέσε (7 πόντοι από 3/7 δίποντα) μοιράζονται τον συγκεκριμένο τίτλο, βέβαια σε ροτέισον οκτώ παικτών και απέναντι σε έναν τόσο καλό αντίπαλο είναι πολύ εύκολο να παρασυρθεί ένας παίκτης που οργανώνει και ένας που βρίσκεται στην καρδιά της ρακέτας.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 5/17 σουτ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας, με τον Μίλερ να έχει μόλις 1/6. Στο ημίχρονο η Τρέντο είχε κάνει μόλις τρία λάθη, στο τέλος της βραδιάς είχε έξι και αυτό ήταν ένα στοιχείο που την βοήθησε να πάρει το ματς και να ανέβει στο 6-0 που της δίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Μαντζούκα στην αρχική του πεντάδα, ο Προμηθέας δεν είχε καλό ρυθμό. Έπαιξε όμως αποτελεσματική άμυνα και με γκολ-φάουλ των Αγκμπελέσε - Μίλερ έγραψε το 8-4 στο 5', πριν η Τρέντο κάνει το ξέσπασμά της και με ένα σερί 0-9 σε δύο λεπτά περάσει μπροστά με 8-13. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην έχουν πολλή ενέργεια και πάθος στο παιχνίδι τους, όμως πέντε σερί πόντοι του Μαντζούκα (τρίποντο από τη δεξιά γωνία και εντυπωσιακό λέι-απ) ισορρόπησαν το ματς και οδήγησαν στο 17-17 της πρώτης περιόδου.

Ο Γιατράς έκανε την πρώτη του αλλαγή στο 12', όταν ο Αγραβάνης αντικατέστησε τον Αγκμπελέσε και τη δεύτερη στο 14' όταν ο Γιαννόπουλος άλλαξε τον Μαντζούκα, με τον Αγραβάνη να κάνει σπουδαία δουλειά με το πείσμα του, να σκοράρει 12 πόντους σε έξι λεπτά και να κρατάει τον Προμηθέα όρθιο. Προς το τέλος της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι έδειξαν πολύ καταπονημένοι, έκαναν εύκολα και διαδοχικά λάθη, οι φιλοξενούμενοι τα εκμεταλλεύθηκαν και με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό κρατήθηκαν στο 41-41 του ημιχρόνου.

Ένα γρήγορο σερί 0-11 της Τρέντο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου της έδωσε διψήφιο προβάδισμα, με τον Αγραβάνη να βάζει διαδοχικά μεγάλα σουτ, αλλά τον Σάντερς να του απαντά ξανά και ξανά. Οι Ιταλοί κράτησαν τον Προμηθέα σε απόσταση, μέχρι τα τέλη του δεκαλέπτου (59-69), όμως οι παίκτες του Γιατρά έκαναν την αντεπίθεσή τους στο ξεκίνημα της τέταρτης. Μείωσαν στον πόντο (72-73), όμως ο Σάντερς, ο Μόργκαν και ο Μπράουν έβαλαν μεγάλα καλάθια για να κερδίσει αυτός που ήταν συνολικά καλύτερος στην αναμέτρηση. Και καλύτερη ήταν αυτή τη φορά η Τρέντο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Περάντι, Γιούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 41-41, 59-69, 80-89

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 7 (3/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Λούντζης 6 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αγραβάνης 22 (4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Φαγέ 8 (1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 μπλοκ), Μάντζαρης 6 (0/4 σουτ, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Γιαννόπουλος, Μίλερ 22 (4/13 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ασίστ), Μαντζούκας 9 (1)

ΤΡΕΝΤΟ (Μπριένζα): Μάρτιν 13 (5/9 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόντι 5 (1), Μπράουν 15 (6/9 δίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φοράι 2, Σάντερς 22 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μόργκαν 14 (4/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 4, Λάντουρνερ 8 (7 ριμπάουντ), Μέι 6 (1/8 σουτ, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/33 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 22/24 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Τρέντο: 24/47 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 11/17 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 6 ριμπάουντ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας θα μείνει στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει την Μπούρσασπορ (18/11 στις 19:30), ενώ η Τρέντο θα γυρίσει στο σπίτι της για να παίξει με τη Ναντέρ (18/11 στις 21:00).