ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ

Προμηθέας - Τσεντεβίτα 69-105: Ματς-εφιάλτης για τους Πατρινούς

Ο Λούντζης κάνει αριστερό λέι απ στο παιχνίδι με την Τσεντεβίτα για το EuroCup 2020/21
Ο Λούντζης κάνει αριστερό λέι απ EUROKINISIS

Με σύνθεση ανάγκης, ο Προμηθέας γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Τσεντεβίτα (69-105) για την προτελευταία αγωνιστική του EuroCup. Με τους μικρούς "έβγαλε" το β' μέρος ο Μάκης Γιατράς.

Με τον Βαγγέλη Μάντζαρη εκτός, με τους Φαγέ, Χριστοδούλου, Τζέιμς εκτός δωδεκάδας για διαφορετικούς λόγους και με σύνθεση ανάγκης, ο Προμηθέας ηττήθηκε το βράδυ της Τετάρτης (16/12) στο Τόφαλος από την Τσεντεβίτα (69-105) στον προτελευταίο αγώνα του στο EuroCup.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε ούτως ή άλλως αποκλειστεί από το προηγούμενο ματς, με τον Έλληνα προπονητή να αφήνει τον αγώνα στο β' μέρος, να δίνει ευκαιρίες στους νεαρούς του αθλητές και να σκέφτεται το φινάλε απέναντι στην Μπούρσασπορ για να ακολουθήσει στη συνέχεια η επιχείρηση ανασύνταξης εν όψει του 2021.

Το δύσκολο ματς έγινε ακόμη δυσκολότερο για τον Προμηθέα, που στο έβδομο λεπτό βρισκόταν στο -1 (16-17) και στο επόμενο στο -9 (16-25) με τους Μπλάζιτς - Χόπκινς να σκοράρουν κατά ριπάς και το δεκάλεπτο να κολακεύει τους γηπεδούχους.

Η Τσεντεβίτα σκόραρε 11/13 δίποντα, ανέβασε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχτισε διψήφιο προβάδισμα, δεν προβληματίστηκε ποτέ από τους Πατρινούς και έκλεισε το πρώτο μέρος στο +11 (36-47) παρά το γεγονός ότι είχε πετύχει μόλις ένα τρίποντο σε οκτώ προσπάθειες. Ο Προμηθέας δεν είχε άσχημα ποσοστά (50% στο δίποντο, 46% στο τρίποντο), είχε όμως 12 λάθη που δεν του επέτρεπαν να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Ο Γιατράς επέλεξε να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς του στο β' μέρος, είδε την Τσεντεβίτα να μη σηκώνει το πόδι από το γκάζι, να σκοράρει 37 πόντους στην τρίτη περίοδο και να χτίζει έτσι προβάδισμα 31 πόντων (53-84) στο 30' που φυσικά δεν μπορούσε να ανατραπεί. Οι δύο προπονητές συνέχισαν με τους νεαρούς τους, σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε αγγαρεία, σίγουρα για τους γηπεδούχους, από ένα σημείο κι έπειτα και για τους φιλοξενούμενους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Ζαμόισκι, Λαβρούχιν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 36-47, 53-84, 69-105

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 4 (2/5 δίποντα, 3 λάθη), Λούντζης 5 (1 τρίποντο, 2 ασίστ, 3 λάθη), Αγραβάνης 5 (1/4 τρίποντα), Γκάρετ 3 (1), Χριστοδούλου 3 (1/4 σουτ), Βασιλείου 8 (2/2 τρίποντα), Κουρουπάκης 4 (2/5 δίποντα), Μίλερ 7 (1), Ραντίτσεβιτς 2 (5 ασίστ), Μαντζούκας 10 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπαζίνας 6 (4 ασίστ, 5 λάθη), Τανούλης 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα)

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Γκόλεματς): Ράντοβιτς 3 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέρι 15 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Χόπκινς 14 (6/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ντούστσακ 1, Μούριτς 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Μπλάζιτς 18 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χότζιτς 10 (2), Τζόουνς 3 (1/8 σουτ), Σκούκα 5, Ντίμετς 9 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 5 (2/6 δίποντα), Ρούπνικς 8 (2 τρίποντα, 7 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/35 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 5/7 βολές, 21 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 4 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 21 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Τσεντεβίτα: 33/57 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 12/20 βολές, 44 ριμπάουντ (19 επιθετικά - 25 επιθετικά), 23 ασίστ, 12 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας θα υποδεχθεί την Μπούρσασπορ στις 22 Δεκεμβρίου. Η Τσεντεβίτα δεν έχει άλλο αγώνα στην πρώτη φάση της διοργάνωσης.