Ρεάλ Μαδρίτης - Άλμπα Βερολίνου 91-62: Ζορίστηκε για ένα δεκάλεπτο

Ο Ταβάρες στο εκτός έδρας παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης με τον Παναθηναϊκό για την EuroLeague 2020/21
Ο Ταβάρες στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό EUROKINISSI

Η Άλμπα πήγε με σημαντικές απουσίες στη Μαδρίτη, κοίταξε για μία περίοδο τη Ρεάλ στα μάτια, στο τέλος όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε εύκολα των Γερμανών (91-62) για να πατήσει στην τρίτη θέση της κατάταξης της EuroLeague.

Την 11η νίκη της σε 16 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague πήρε το βράδυ της Τρίτης (22/12) η Ρεάλ, που επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου (91-62) στο Wizink Center της Μαδρίτης και έφτασε τα πέντε συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα.

Στο πρώτο τους ματς χωρίς τον Άντονι Ράντολφ και με τον Πάμπλο Λάσο να μην έχει βρει ακόμη τον αντικαταστάτη του Φακούντο Καμπάσο οι Μαδριλένοι αντιμετώπισαν πρόβλημα μόνο στην πρώτη περίοδο και από εκεί και έπειτα δεν δέχθηκαν αντίσταση.

Η Άλμπα ταξίδεψε χωρίς τους Σίβα, Λάμερς, δεν είχε τον Έρικσον στη δωδεκάδα της, άντεξε για δέκα λεπτά, δεν ήταν όμως εύκολο να αντιμετωπίσει τους γηπεδούχους με συνέχεια και συνέπεια, με αποτέλεσμα να πέσει στο 6-9.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τι κι αν είχε σημαντικές απουσίες, η Άλμπα έβαλε από νωρίς δύσκολα στη Ρεάλ. Έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (19-18), με τον Τίμαν να τραβάει έξω από τη ρακέτα τον Ταβάρες, να έχει οκτώ πόντους από δύο τρίποντα και την ίδια ώρα να βλέπει τους Μαδριλένους να εκτελούν σχεδόν διπλάσια τρίποντα (3/9) από δίποντα (4/5) σε αυτή την περίοδο στην οποία οι Γερμανοί είχαν 6/9 μέσα από τη γραμμή των 6μ.75.

Πολύ διαφορετική η εικόνα του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γιουλ - Τόμπκινς να βάζουν σε απόσταση την Άλμπα (33-23 στο 15') με τη βοήθεια του Κοζέρ που έκανε σπουδαία δουλειά στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει έως τους 17 (45-28) λίγο πριν από το ημίχρονο.

Η Άλμπα δεν είχε άλλες δυνάμεις στο β' μέρος. Έχασε εύκολα το τρίτο δεκάλεπτο (27-14 για το 72-44), έμεινε πολύ πίσω και ο Ρενέσες κατάλαβε ότι δεν υπήρχε λόγο να πιέσει περισσότερο τους παίκτες του. Μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, είδε τον Ταβάρες τελικά να κυριαρχεί και στις δύο ρακέτες και τη ζωή να συνεχίζεται σαν να μην έγινε τίποτα για την ομάδα του Βερολίνου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Ντιφαλά, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 45-30, 72-44, 91-62

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Φερνάντεθ 3 (1), Αμπάλντε (6 ασίστ), Λαπροβίτολα 8 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλοθέν 2, Ντεκ 7 (1), Γκαρούμπα 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Κάρολ 9 (3), Ταβάρες 16 (6/10 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γιουλ 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμπκινς 4 (2/6 σουτ), Τέιλορ 9 (3/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Γκιφάι 5 (2/8 σουτ), Ντέλοου 2, Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ, Νίκιτς 2, Ολίντε 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Φοντέκιο 3 (1), Τίμαν 8 (2), Γκρέιντζερ 6 (3/3 δίποντα), Σίκμα 13 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 20/29 δίποντα, 15/32 τρίποντα, 6/6 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 26 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 16/34 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 3/4 βολές, 22 ριμπάουντ (14 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 17η αγωνιστική η Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αναντολού Εφές (29/12 στις 19:30), ενώ η Άλμπα Βερολίνου θα υποδεχθεί τη Ζάλγκιρις Κάουνας (29/12 στις 21:00).