ΙΣΠΑΝΙΑ

Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια 85-74: Η "Βασίλισσα" στους "4" του Copa del Rey

Ο Ταβάρες εκτελεί βολές κόντρα στη Βαλένθια για το Copa del Rey
Ο Ταβάρες εκτελεί βολές κόντρα στη Βαλένθια COSMOTE TV

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν κυρίαρχη από το πρώτο δεκάλεπτο και πήρε με σχετική άνεση τη νίκη - πρόκριση στους "4" του Copa del Rey, σε βάρος της Βαλένθια. Αντίπαλος η Τενερίφη, που ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπούργος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης στηρίχθηκε στο εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη απέναντι στη Βαλένθια (85-74), στον δεύτερο προημιτελικό του Copa del Rey. Η "Βασίλισσα" ήταν από νωρίς μπροστά, έφτασε μέχρι το +21 στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν αγχώθηκε επί της ουσίας -με εξαίρεση ένα τρίλεπτο- για να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Ο Πάμπλο Λάσο είδε τον Γκάμπριελ Ντεκ (23 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και τον Τρέι Τόμπκινς (21 πόντοι, 4 ριμπάουντ) να ηγούνται της προσπάθειας, απέναντι σε μια ομάδα που ήταν από νωρίς εκτός ρυθμού. Το μόνο καλό σημείο των πορτοκαλί ήταν ένα τετράλεπτο στο δεύτερο μέρος, όταν μείωσαν από το -21 (59-38) στο -7 (59-52). Μέχρις εκεί όμως, αφού στην συνέχεια η Ρεάλ Μαδρίτης ξαναπάτησε το γκάζι και πήρε τη νίκη.

Στον ημιτελικό, η Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει την Τενερίφη.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 49-34, 63-55, 85-74.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4 (4 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα, Κάρολ 10 (2), Γιουλ 6 (2), Τόμπκινς 23 (3), Ρούντι 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάλντε 4, Τάιους, Ρέγιες 4, Αλοθέν 1 (7 ασίστ), Ντεκ 32 (10/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ταβάρες 7 (4 ριμπάουντ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 3 (1), Βαν Ρόσομ 16 (1), Κάλινιτς 14, Ντούμπλιεβιτς 6, Χέρμανσον 10 (3/10 σουτ), Πρέπελιτς 13 (1/8 τρίποντα), Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 2, Τόμπεϊ 8.

ΕΥΚΟΛΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΝΕΡΙΦΗ

Νωρίτερα, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του Copa del Rey για το 2021, η Τενερίφη επιβλήθηκε της Μπούργος (87-76), πιο εύκολα απ ότι ενδεχομένως περίμεναν όλοι. Ο Τσους Βιντορέτα έβαλε νωρίς... γκάζια στους παίκτες του επειδή ήταν παθητικοί στην άμυνα, γρήγορα όμως είδε την αντίδρασή τους, για να προκύψει η νίκη - πρόκριση. Κι όλα αυτά, σε ένα βράδυ που ο Μαρσελίνιο Χουέρτας ήταν άστοχος (2/10 σουτ), αλλά και επιρρεπής στο λάθος (7).

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 51-42, 71-59, 87-76.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Γιούστα, Χουέρτας 9 (2/10 σουτ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Μπάτερφιλντ, Σουλεϊμάνοβιτς 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκέρα 4, Φιτιπάλντο 18 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σάλιν 18 (5/11 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 3 (1), Σερμαντίνι 12 (5 ριμπάουντ), Κάβανο 5 (1), Ντόρνεκαμπ 8 (2).

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πενιαρόγια): Ινφάντε 3 (1), Σαλβό 10 (2), Ριβέρο 12 (6 ριμπάουντ), Κουκ 7 (7 ασίστ), Χόρτον 8 (2/7 τρίποντα), Κράβιτς 10, Σάλας 3 (1), Μπενίτε 11, Μπαρέρα, ΜακΦάντεν 9 (2), Σακό, Ραμπασέδα 3 (1).

Photo Credits: Eurokinissi