BASKETBALL CH. LEAGUE

Ρίγα - Περιστέρι 60-57: Ήττα - αποκλεισμός από το Basketball Champions League

Ο Τρε ΜακΛιν σε φάση από το παιχνίδι του Περιστερίου με τη Ρίγα για το Basketball Champions League
Ο Τρε ΜακΛιν σε φάση από το παιχνίδι με τη Ρίγα FIBA

Το Περιστέρι γύρισε από το -18 κι έφτασε μια ανάσα από την παράταση, ο Κρίστερς Ζόρικς ευστόχησε όμως σε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο στα 1.4'' και χάρισε τη νίκη - πρόκριση στη Ρίγα (60-57) στους "16" του Basketball Champions League.

Το Περιστέρι βρήκε τον τρόπο να γυρίσει από το -18 (28-10) του 13ου λεπτού, έφτασε σε σημείο να διεκδικεί επί ίσοις όροις την πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League, είδε όμως τον Κρίστερς Ζόρικς να ευστοχεί εκτός ισορροπίας στο 1.1'' για το τέλος και να δίνει τη νίκη - πρόκριση στη Ρίγα (60-57).

Μετά από ένα απογοητευτικό πρώτο μέρος, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη -με μπροστάρη τον Γιάννη Μπουρούση- έκαναν σπουδαία ανατροπή, στο φινάλε της βραδιάς όμως δεν πήραν αυτό που ήθελα. Η ήττα σήμανε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης, με το Περιστέρι να εστιάζει πλέον σε Stoiximan Basket League και Κύπελλο Ελλάδας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το συγκεκριμένο παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του τελικού, δεδομένων αυτών που κυνηγούσε το Περιστέρι. Στην πράξη όμως, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν έδειξαν ότι μπορούν να διεκδικήσουν την πρόκριση. Με τον Κάιλ Άλμαν να σκοράρει κατά ριπάς στο πρώτο δεκάλεπτο και τον Άρτις Άτε να δίνει λύσεις από την περιφέρεια, η Ρίγα έφτασε στο +10 (14-4 στο 7') αρχικά και στο +18 (28-10 στο 13') λίγο αργότερα, την ώρα που οι παίκτες της ελληνικής ομάδας είχαν 3/19 σουτ και 7 λάθη. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τους γηπεδούχους να διατηρούν το διψήφιο προβάδισμα (40-27), έχοντας τον πρώτο λόγο για τη νίκη - πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League.

Με άρμα μάχης την δράση του Γιάννη Μπουρούση κοντά στο καλάθι και τον Χρήστο Σαλούστρο να προσφέρει πολλές λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο, το Περιστέρι έκανε σπουδαία προσπάθεια στο τρίτο δεκάλεπτο. Σε τέτοιο βαθμό που με πέντε σερί πόντους του δεύτερου, η διαφορά έπεσε από το -15 (44-29 στο 23') στο -3 (46-43 στο 28'). Οι κακές επιθετικές επιλογές όμως δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να πάρουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν όλο και πιο ικανοί για το διπλό. Πίεσαν την μπάλα, οδήγησαν τη Ρίγα σε κακές επιλογές στην επίθεση και χάρη σε πέντε πόντους από τον Ζήση Καράμπελα (τρίποντο) και τον Γιάννη Μπουρούση (δίποντο), έφερε το παιχνίδι στο "Χ" στα 5.5'' για το τέλος. Έψαχνε λοιπόν μια καλή άμυνα για να πάει ο αγώνας στην παράταση κι εκεί να διεκδικηθεί η νίκη με +4 που θα έδινε την πρόκριση.

Ο Κρίστερς Ζόρικς έβαλε όμως ένα πολύ δύσκολο τρίποντο στο 1.1'' για το φινάλε και έδωσε τη νίκη - πρόκριση στη Ρίγα (60-57) στους "16" του Basketball Champions League, με το Περιστέρι να στρέφει πλέον την προσοχή του σε ό,τι έχει να κάνει με τη Stoiximan Basket League και το Κύπελλο Ελλάδας.

Διαιτητές: Βιατόρ - Ματσόνι - Γκλίσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57.

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Άλμαν 17 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Κάιζερ 3 (1/6 σουτ, 12 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μάντσεν 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Σκέλε 10 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζόρικς 10 (2), Άτε 11 (3/9 τρίποντα), Κοχς, Πινέιρο 4 (0/5 τρίποντα), Βίτολς.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 19 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Κρόκετ 8 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΛιν 4 (2/10 σουτ, 10 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 11 (3/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ασίστ), Σαλούστρος 5 (1), Χάροου, Τζόουνς 2 (1/9 δίποντα, 0/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Καράμπελας 8 (2), Βασιλόπουλος.

Ομαδικά στατιστικά - Ρίγα: 15/32 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 6/8 βολές, 50 ριμπάουντ (33+17), 14 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 18/44 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 6/8 βολές, 44 ριμπάουντ (31+13), 17 ασίστ, 12 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Photo Credits: Eurokinissi