BASKETBALL CH. LEAGUE

Στρασμπούρ - Περιστέρι 77-57: Προδόθηκε από την επίθεσή του

Ο Ράιαν Χάροου με τη φανέλα του Περιστερίου στο BCL σε αγώνα απέναντι στην Στρασμπούρ
Ο Ράιαν Χάροου με τη φανέλα του Περιστερίου στο BCL FIBA

Το Περιστέρι ήταν απογοητευτικό στην επίθεση και ηττήθηκε από την Στρασμπούρ (77-57) για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Το Περιστέρι ήταν κάκιστο επιθετικά στο δεύτερο μέρος, έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ και κατ' επέκταση το παιχνίδι με την Στρασμπούρ (77-57). Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν κατάφεραν να ματσάρουν την αθλητικότητα των γηπεδούχων, είχαν κακές αποφάσεις στην επίθεση, έχασαν πολλά ριμπάουντ (24 έναντι 46) και μοιραία ηττήθηκαν, μένοντας στη μία νίκη σε τρεις αγώνες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, ιδίως στην άμυνα. Διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, σταδιακά όμως τα λάθη (13 στο πρώτο μέρος) άρχισαν να δίνουν την ευκαιρία στην Στρασμπούρ να πετύχει εύκολους πόντους. Πάνω σε αυτό πάτησαν οι γηπεδούχοι για να επιστρέψουν από το -6 (13-19 στο 11'), πότε με τον Γιανίς Μορίν και πότε με τον Γιάρομιρ Μπόχατσικ. Στον αντίποδα, η δράση του Στίβεν Γκρέι από την περιφέρεια (είχε 3/4 τρίποντα στο ημίχρονο) αποτέλεσε το αντίβαρο, με το Περιστέρι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το -2 (36-34) στις πλάτες του, αλλά με ξεκάθαρη δυνατότητα να πάρει το διπλό.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο για το Περιστέρι, το οποίο είδε την Στρασμπούρ να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και να αυξάνει κατά κράτος την πίεση πάνω στην μπάλα. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν 2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/6 βολές και 3 ασίστ, αδυνατούσαν όμως να ελέγξουν την κατάσταση στον αέρα, με αποτέλεσμα το +12 (56-44) της γαλλικής ομάδας στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η επιθετική ανομβρία συνεχίστηκε, ομοίως κι η αδυναμία στο ριμπάουντ, με τη διαφορά να φτάνει στο +20 (68-48) για την Στρασμπούρ στο 35ο λεπτό. Σημείο στο οποίο επί της ουσίας γράφτηκε ο επίλογος της αναμέτρησης, με το Περιστέρι να μην έχει άλλες δυνάμεις για να ανταπεξέλθει και να διεκδικήσει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην τελική επικράτηση, αλλά και τις δύο νίκες, εν αντιθέσει με το Περιστέρι που έμεινε στη μία -κι οι δύο έχουν δώσει τρεις αγώνες.

Διαιτητές: Ματσόνι - Καλατράβα - Μαβίσου.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 36-34, 56-44, 77-57.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Μπόχατσικ 21 (3/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καβαλιέρε 8, Τζέφερσον 8 (2/13 σουτ, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Λάνσντοουν 12 (1), Μορίν 9 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόλσον 9 (1/4 τρίποντ), Ιζούντου, Μέιγ, Γουέινραϊτ 10 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 3, Γκρέι 13 (3/5 τρίποντα), Πέτεγουεϊ 16 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 0/1 βολή), Σαλούστρος 4, Βασιλόπουλος 2, Αθηναίου, Κρόκετ 7 (1), Χάροου 2 (1/6 σουτ), Τζόουνς 6 (2/7 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΛιν 4.

Ομαδικά στατιστικά - Στρασμπούρ: 20/41 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 7/9 βολές, 46 ριμπάουντ (27+19), 22 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 15/29 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 9/14 βολές, 24 ριμπάουντ (22+2), 12 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δύο εβδομάδες, θα είναι η σειρά του Περιστερίου να υποδεχθεί την Στρασμπούρ (22/12, 19:30), στην προσπάθεια των δύο ομάδων για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.