Οι Τζαζ συνεχίζουν να εκπλήσουν τους πάντες με τις εμφανίσεις τους, κέρδισαν και τους Χόρνετς (132-110) -πέτυχαν ρεκόρ τριπόντων με 28 εύστοχα- και έφτασαν πλέον στο 25-6. Νίκες για Χιτ και Σανς (VIDEOS).

Την φοβερή τους πορεία συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Τζαζ, (πέτυχαν ρεκόρ σε σουτ τριών πόντων με 28 εύστοχα) αφού επικράτησαν και των Χόρνετς (132-110) και πλέον έχουν το καλύτερο ρεκόρ στο NBA, με 25 νίκες και μόλις 6 ήττες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκεια, με τους Χόρνετς να βρίσκουν πιο εύκολα πόντους στον αιφνιδιασμό στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κεφάλι στο σκορ (67-64).

Στο δεύτερο μέρος, οι "Σφήκες" συνέχισαν να είναι εύστοχοι και με τον Γκόρντον Χέιγουορντ να σκοράρει συνεχώς είτε με διεισδύσεις προς το αντίπαλο καλάθι, είτε με σουτ από τα πέντε μέτρα, διατήρησαν αυτή την μικρή διαφορά, μέχρι και το 25ο λεπτό. Κάπου εκεί, ο καλύτερος παίκτης των Χόρνετς τραυματίστηκε στο δεξί χερί, αποχώρησε από το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να χάσουν το μομέντουμ και με ένα σερί των "Μορμόνων" από τα καλάθια των Μίτσελ και Ίνγκλις, να ηττηθούν στο φινάλε (132-110).

Πρώτο σκόρερ για τους Τζαζ ο Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους από 5/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ενώ από 21 είχαν οι Νιανγκ (7/7 δίποντα, 7/7 τρίποντα) και Ίνγκλις (7/10 τρίποντα). Όσο για τους ηττημένους, ο άτυχος του αγώνα, Γκόρντον Χέιγουορντ, έβαλε 21 πόντους από 8/10 δίποντα και 1/15 τρίποντα, ενώ 21 είχε και ο ΛαΜέλο Μπολ, από 6/13 δίποντα και 2/7 τρίποντα, με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-35, 64-67, 91-90, 132-110

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 10 (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ο'Νίλ 8 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκομπέρ 10 (12 ριμπάουντ), Μίτσελ 23 (5/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κόνλι 15 (4/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φέιβορς 4, Ίνγκλις 21 (7/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Κλάρκσον 20 (5/10 τρίποντα, 4 ασίστ), Νιανγκ 21 (7/7 δίποντα, 7/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Χάρισον, Ονί, Μόργκαν, Φόρεστ

ΧΟΡΝΕΤΣ: Χέιγουορντ 21 (8/10 δίποντα, 1/15 τρίποντα), Γουάσινγκτον 17 (5/9 σουτ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ζέλερ 8 (7 ριμπάουντ), Ροζίερ 12, Μπολ 21 (6/13 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπρίτζες 5, Μονκ 20 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΝτάνιελς 4 (5 ριμπάουντ), Μπιγιόμπο 2, Μάρτιν

ΘΑΝΤΕΡ - ΧΙΤ (94-108)

Οι Χιτ αποφάσισαν να παίξουν άμυνα στο δεύτερο μέρος, έβαλαν δύσκολα στους Θάντερ και έφυγαν με την νίκη από το "Chesapeake Energy Arena" (108-94).

Στο παιχνίδι μπήκαν καλύτερα εξ αρχής οι Χιτ, οι οποίοι με ένα σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα και την πρώτη περίοδο (21-23). Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, οι Θάντερ απάντησαν στο σερί των Χιτ με δικό τους 9-0 και με εύστοχα τρίποντα των Μασκάλα και Μαλεντόν, πήραν μία διαφορά εννέα πόντων και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ (54-45).

Από εκεί και πέρα, το -9 έγινε -2 από την ομάδα του Μαϊάμι, ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο άρχισαν να σκοράρουν και έξω από τα 7,25μ. με μεγαλύτερη ευκολία. Αποτέλεσμα οι Χιτ να φύγουν με το μεγάλο διπλό από την έδρα ων Θάντερ και να φτάσουν έτσι τις 13 νίκες.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 54-45, 77-79, 94-108

ΘΑΝΤΕΡ: Ντορτ 11 (1/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρόμπι 12 (5 ριμπάουντ), Μπέιζλι 13 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μαλεντόν 8 (5 ριμπάουντ 5 ασίστ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 27 (8/12 δίπντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντιαλό (4 ριμπάουντ), Μασκάλα 11 (3/7 τρίποντα), Γουίλιαμς 6 (2/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τζάκσον 6 (2/8 σουτ),

ΧΙΤ: Μπάτλερ 15 (3/11 σουτ, 9 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Ολίνικ 11 (6 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 19 (7/10 σουτ, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 μπλοκ), Ρόμπινσον 22 (6/13 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ναν 20 (7/18 σουτ, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Στρας 11, Ακίουα 2, Ιγκουοντάλα 6 (5 ριμπάουντ), Βίνσεντ 2, Οκπάλα

ΣΑΝΣ - ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ (132-100)

Οι Σανς δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος, όμως με ηγέτη τον Ντέβιν Μπούκερ (34 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), έβαλαν δύσκολα στους Μπλέιζερς στα δύο τελευταία δωδεκάλεπτα και πήραν μία εύκολη νίκη 132-100.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 20ο λεπτό, όταν και οι Σανς έτρεξαν ένα σερί 8-0 και ξέφυγαν λίγο πριν το ημίχρονο, με μία διαφορά της τάξης των εννέα πόντων (63-54).

Οι Μπλέιζερς δεν ήθελαν να παρατήσουν σε καμία περίπτωση το ματς, όμως ο Ντέμιαν Λίλαρντ ήταν κυριολεκτικά μόνος του, παρά την προσπάθεια του Νασίρ Λιτλ ο οποίος βοήθησε τον ηγέτη του Πόρτλαντ. Ο Ντέβιν Μπούκερ μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο μέρος, έβαλε αρκετούς πόντους μέσα απ' το ζωγραφιστό και ουσιαστικά ηγήθηκε των Σανς, μέχρι το φινάλε του αγώνα, παίρνοντας την νίκη πολύ πιο εύκολα απ' όσο νόμιζαν, με +32 πόντους (132-100).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 34 πόντους από 10/15 δίποντα, 2/2 τρίποντα, με 4 ριμπάουντ αλλά και 4 ασίστ. Όσο για τους ηττημένους, ο Ντέμιαν Λίλαρντ έβαλε 24 από 8/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/6 βολές και 7 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-26, 63-54, 100-91, 132-100

ΣΑΝΣ: Μπρίτζες 10 (5 ασίστ), Καμίνσκι 3, Έιτον 19 (8/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπούκερ 34 (10/15 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πολ 2 (1/9 σουτ, 9 ασίστ), Κράουντερ 8, Σάριτς 14 (9 ριμπάουντ), Πέιν 7, Μουρ 6, Τζόνσον 13 (2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ναντέρ, Γκάλογουεϊ 5, Κάρτερ 6, Ντ. Τζόουνς 5

ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ: Τζόουνς Τζούνιορ 8 (5 ριμπάουντ), Κόβινγκτον 6 (5 ριμπάουντ), Καντέρ 6 (15 ριμπάουντ), Τρεντ Τζούνιορ 11, Λίλαρντ 24 (8/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ, 6 λάθη), Άντονι 10 (4/9 σουτ), Χουντ 9, Λιτλ 18 (4/7 σουτ, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίμονς 6 (5 ριμπάουντ), Έλεμπι, Μπλέβινς 2