ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ζενίτ 71-74: Συνεχίζει να εκπλήσσει με τις εμφανίσεις της η ομάδα του Πασκουάλ

Ο Χόλινς δίπλα στον Πάνγκος στο Παναθηναϊκός - Ζενίτ για την EuroLeague
Ο Χόλινς δίπλα στον Πάνγκος EUROKINISSI

Μεγάλο διπλό πήρε η Ζενίτ απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, έστω και δύσκολα στο φινάλε, επικράτησε 74-71 και έφτασε πλέον τις 15 νίκες σε 17 συνολικά παιχνίδια στην VTB League.

Η Ζενίτ συνεχίζει να εκπλήσσει με τις εμφανίσεις και στην VTB League, με το επόμενό της θύμα αυτή τη φορά να είναι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπορεί να μην είχε για ακόμη μία φορά στην διάθεσή της τον Μάικ Τζέιμς, όμως αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει, αφού επέστρεψε στο ματς στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα με τα τρίποντα των Χάκετ και Φόγκτμαν . Παρόλα αυτά η Ζενίτ ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε, καθώς ο Χίλιαρντ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και οι Ρώσοι πήραν την 15η νίκη τους (74-71) σε 17 συνολικά αγώνες. Καλύτερος παίκτης ο Κέβιν Πάνγκος ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, με 4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο Γιοχάνες Φόγκτμαν έκανε φοβερό παιχνίδι, αφού πέτυχε 19 πόντους με 4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 8 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, όμως με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων (από Χόλινς και Πάνγκος), η Ζενίτ πέρασε μπροστά με +6 (14-20). Η ΤΣΣΚΑ δεν είχε καταφέρει να βρει ρυθμό, κυρίως στην άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, έπειτα από το καλάθι και φάουλ του Ζαχάροβ (19-27). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να διατηρεί το προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +10 πόντους διαφορά (29-39). Μάλιστα, ο Γουίλ Κλάιμπερν επέστρεψε μετά από περίπου ενάμιση μήνα απουσίας και πέτυχε 8 πόντους, σε συνολικά 17:55 λεπτά συμμετοχής.

Στο δεύτερο μέρος, παρόλες τις προσπάθειες των Ντάνιελ Χάκετ και Νταρούν Χίλιαρντ, η Ζενίτ εξακολουθούσε να έχει μία διαφορά ασφαλείας (49-59), που όμως δεν ήταν μη αναστρέψιμη. Ο Πάνγκος συνέχιζε να σουτάρει με καλά ποσοστά έξω από την περιφέρεια, ο Φριτζόν μπήκε κι αυτός στην εξίσωση και τα πράγματα άρχιζαν να δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Στο τελευταίο 3λεπτο του αγώνα ο Χάκετ ευστόχησε πρώτος σε σουτ τριών πόντων, έριξε τη διαφορά στο -6 (66-72), ενώ λίγο αργότερα ο Φόγκτμαν ακολούθησε τον ίδιο δρόμο και έφερε το ματς στο τρίποντο (69-72). Οι Ρώσοι είχαν επιστρέψει ουσιαστικά στο ματς με ένα επιμέρους 23-13, είχαν την τελευταία επίθεση, όμως ο Χίλιαρντ αστόχησε και η Ζενίτ έφυγε με το μεγάλο διπλό από την Megasport Arena (71-74).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 29-39, 46-59, 71-74

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 6, Χίλιαρντ 13 (4/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάκετ 14 (4/7 σουτ, 5 ασίστ), Αντόνοβ 3, Κουρμπάνοβ 5, Κομένκο, Στρέλνιεκς 3, Φόγκτμαν 19 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κοχέργκιν, Κλαίμπερν 8

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Πάνγκος 17 (4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χόλινς 13 (2/7 τρίποντα), Τόμας 13 (5/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Πονίτκα 3, Γκουντάιτις 10 (9 ριμπάουντ), Ρίβερς 2, Ζαχάροβ 3, Φριτζόν 7 (1/1 τρίποντο), Βόλκιν, Κχοστόβ, Πούσκοβ 4, Τρούσκιν 2

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 17/31 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 20/36 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 13/16 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ

Photo Credits: Eurokinissi