Βαλένθια - Ολυμπιακός 79-88: Μπασκετάρα για 30 λεπτά

Οι παίκτες του Ολυμπιακού στο εκτός έδρας ματς με τη Βαλένθια (31/3/2021)
Οι παίκτες του Ολυμπιακού στο εκτός έδρας ματς με τη Βαλένθια (31/3/2021) EUROKINISSI

Για 30 λεπτά ο Ολυμπιακός έμοιαζε με μπασκετικό τρομοκράτη. Η Βαλένθια έκανε στο τέλος την αντεπίθεσή της, μείωσε από τους 33 στους επτά, όμως έχασε τον αγώνα (79-88) και σημαντικό έδαφος για την οκτάδα της EuroLeague (VIDEOS).

Οι οιωνοί δεν ήταν με το μέρος του. Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Βαλένθια για να αντιμετωπίσει μια ομάδα που "καιγόταν" για τη νίκη, στον δρόμο προς την οκτάδα και τα playoffs της EuroLeague, βρέθηκε στο +33 στην τρίτη περίοδο, κινδύνευσε στην τέταρτη, στο τέλος όμως επιβίωσε για το 88-79 και σόκαρε όλη την Ευρώπη στην 32η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Στο 17-15 έπεσε η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου που έχει ακριβώς από πάνω της στο 18-14 τη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Μπασκόνια δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος της regular season, στο 15-17 ανέβηκε ο Ολυμπιακός που έχει δείξει... παρανοϊκά σκαμπανεβάσματα, όμως στο φινάλε αφήνει την εντύπωση πως μόνος του έβγαλε τα μάτια του, εκείνος αδίκησε τον εαυτό του.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 33 πόντους (40-73) στην τρίτη περίοδο, την οποία οι Πειραιώτες πήραν με 30-10, πριν η Βαλένθια κάνει την αντεπίθεσή της στην τέταρτη και με μια πραγματικά συγκλονιστική προσπάθεια -την οποία ξεκίνησε ο Κλέμεν Πρέπελιτς βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό. Δεν κατάφερε πάντως την ολική ανατροπή και στο φινάλε της βραδιάς νίκησε ο καλύτερος.

Με αυτή τη νίκη, οι ερυθρόλευκοι έπιασαν τον Παναθηναϊκό στις 303 νίκες στη σύγχρονη ιστορία της EuroLeague.

Ο MVP

Σπουδαίο ματς από τον Γιώργο Πρίντεζη, που στο φινάλε μιας πολύ ιδιαίτερης σεζόν έδειξε γιατί πρέπει να συνεχίσει για τουλάχιστον μία σεζόν ακόμη. Ο πολύπειρος φόργουορντ έκλεισε τον αγώνα με 18 πόντους από 3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 3/4 βολές, είχε πέντε ριμπάουντ, δύο ασίστ και ήταν αυτός που ηγήθηκε του ξεσπάσματος στην τρίτη περίοδο. Πολλοί διακρίθηκαν από τον Ολυμπιακό, ο Πρίντεζης ήταν όμως ο κορυφαίος όλων. Μεγάλο ματς (ακόμη ένα) και από τον Σάσα Βεζένκοβ, που είχε 19 πόντους από 3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, δύο ασίστ και το κρίσιμο τρίποντο για το 71-82.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Δεν υπήρξε κάποιος που να υστέρησε, σίγουρα όμως ο Σακίλ ΜακΚίσικ και ο Τσαρλς Τζένκινς δεν βρέθηκαν στην καλύτερη βραδιά τους. Ο πρώτος δεν βοήθησε στο σκοράρισμα, ο δεύτερος έκανα καλή δουλειά στην άμυνα στο διάστημα που βρέθηκε στο παρκέ, σίγουρα όμως από αυτό το ματς δεν μπορεί να επιλέξει κάποιος έναν αδύναμο κρίκο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Χωρίς λάθος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, που είχε επτά ασίστ, 15 εκτελεσμένα σουτ και επτά βολές. Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν 14 ασίστ για δύο λάθη, αυτό ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή, στο τέλος της βραδιάς το 44.8% στο δίποντο που είχαν οι γηπεδούχοι ήταν υπερβολικά μικρό για ένα ματς τέτοιας κρισιμότητας. Ο Μπαρτζώκας, από την άλλη, είδε ένα ωραίο 61.3% στο δίποντο, 25 ασίστ για εννέα λάθη και παρά το γεγονός ότι η ομάδα του δέχθηκε 38 πόντους στην τέταρτη περίοδο, θα είναι ευχαριστημένος από τη συνολική της προσπάθεια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοβ, Πρίντεζη, Έλις άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που είχε υπομονή και καλή κυκλοφορία της μπάλας. Κουφός και Πρίντεζης έγραψαν το 12-19 στο 8', η Βαλένθια έπαιζε με πίεση και με το "πρέπει" της νίκης και το 19-23 της πρώτης περιόδου έμοιαζε "όμορφο" κυρίως για την καλή εμφάνιση των περισσότερων παικτών που είχε χρησιμοποιήσει ο Μπαρτζώκας.

Με τον Κουφό να δίνει μάχες και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Σάστρε να κρατάει κοντά την ομάδα του και τον ΜακΚίσικ να βάζει βολές για το 22-29 άνοιξε το δεύτερο δεκάλεπτο, πριν ο Ζαν-Σαρλ κι ο Βεζένκοβ χτίσουν προβάδισμα 11 πόντων (22-33) στο 14'. Ο Σπανούλης με τις δημιουργίες του έκανε τη διαφορά, το 27-42 στο 17' έβαζε τη Βαλένθια σε πιο δύσκολη κατάσταση, η εικόνα των ερυθρόλευκων ήταν εντυπωσιακή και το 31-44 κολάκευε τους γηπεδούχους που έκλεισαν το α' μέρος με 6/12 δίποντα, 4/14 τρίποντα και εννέα ασίστ για έξι λάθη τη στιγμή που ο Ολυμπιακός μετρούσε 14 τελικές πάσες, επταπλάσιες από τα δικά του λάθη.

Με τον Πρίντεζη on fire και τον Βεζένκοβ να βάζει τρίποντο από την αριστερή γωνία οι Πειραιώτες πήγαν στο +21 (33-54) στο ξεκίνημα του β' μέρους και στο +33 (40-73) με τους γηπεδούχους να έχουν χάσει τη γη κάτω από τα πόδια τους και να αντιλαμβάνονται από νωρίς πως ο αγώνας είχε κριθεί. Τα πρόσωπά τους τα έλεγαν όλα, η τέταρτη περίοδος είχε ξεκάθαρα διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως ο Πρέπελιτς βρήκε την ευκαιρία για να κάνει τα... δικά του. Μείωσε στους 17 (59-76), έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς και πίεσε τον Ολυμπιακό που από το +33 βρέθηκε στο +14 (62-76) στα 5:18 πριν από το φινάλε.

Λίγες φάσεις αργότερα ο Βαν Ρόσομ χρεώθηκε με τεχνική ποινή, ο Ολυμπιακός πήρε μια ανάσα από τις 3/3 βολές του Βεζένκοβ για το 62-79, όμως και πάλι η Βαλένθια απάντησε και με τρίποντο του Σαν Εμετέριο μείωσε στους 9 (70-79 στο 37') για να δώσει χαρακτήρα θρίλερ στο ματς. Το μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοβ (71-82) αποδείχθηκε, όμως, μαχαιριά στην καρδιά των Ισπανών, που δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να κυνηγήσουν το θαύμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Ζαμόισκι, Βικλίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 10 (2/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Πρέπελιτς 12 (2/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Πραντίγια, Λαμπεϊρί 8 (2), Βαν Ρόσομ 8 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμπι 4 (9 ριμπάουντ), Κάλινιτς 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 2 (0/5 σουτ), Βίβες 4, Σαν Εμετέριο 11 (3/4 τρίποντα), Γουίλιαμς 2, Σάστρε 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 8 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Σπανούλης 4 (4/4 βολές, 4 ασίστ), Σλούκας 8 (2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 19 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 18 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς, Κουφός 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έλις 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές), ΜακΚίσικ 4 (1/4 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 13/29 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 11/18 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/31 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 23/26 βολές, 38 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 9 επιθετικά), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 33η αγωνιστική η Βαλένθια θα παίξει στο Βερολίνο με την Άλμπα (2/4 στις 20:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει στη Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ (2/4 στις 22:00).