ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Βουλγαρία - Ελλάδα 78-84: Έγινε η δουλειά, με το ενάμισι πόδι στο Eurobasket 2022

Ο Γιάννης Αθηναίου πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη της Ελλάδας επί της Βουλγαρίας
Ο Γιάννης Αθηναίου πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη της Ελλάδας επί της Βουλγαρίας FIBA

Ο Γιάννης Αθηναίου έβαλε τα μεγάλα σουτ και η Ελλάδα νίκησε στην παράταση την Βουλγαρία (84-78) για να βρεθεί με το ενάμισι πόδι στο Eurobasket 2022 (VIDEOS).

Αποκαρδιωτική σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης, για δεύτερο βράδυ σε τρεις ημέρες, η Ελλάδα χρειάστηκε μια μεγάλη ανατροπή στο φινάλε πρώτα για να στείλει το ματς στην παράταση και στη συνέχεια να κερδίσει την Βουλγαρία (84-78) στην τέταρτη αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Eurobasket 2022.

Σπουδαίος ο Γιάννης Αθηναίου που έβαλε δύο τρίποντα στα τέλη της κανονικής διάρκειας και άλλα δύο στο έξτρα πεντάλεπτο, μαζί με αυτό που έγραψε το τελικό σκορ, σημαντική η βοήθεια του δυναμικού Βασίλη Καββαδά, από εκεί και πέρα όμως η Εθνική δεν έχει πολλά να κρατήσει από αυτό το ματς. Έδειξε ένα κακό πρόσωπο, πήρε τη νίκη και πλέον πρέπει να βρει τρόπους για να βελτιωθεί εν όψει της συνέχειας, να πείσει ότι βρίσκεται στον σωστό δρόμο και να εμπνεύσει.

Στο 1-3 έπεσε η Βουλγαρία που έκανε τρομερή προσπάθεια χωρίς τον μοναδικό πραγματικά μεγάλο παίκτη της, τον Σάσα Βεζένκοβ, είχε σε μεγάλο μέρος του αγώνα το πάνω χέρι, στο τέλος όμως η εμπειρία της Ελλάδας και τα σουτ του απίθανου Αθηναίου την έριξαν στο καναβάτσο.

Δείτε εδώ την βαθμολογία του ομίλου

Ο MVP

Γιάννης Αθηναίου, ο άνθρωπος των μεγάλων σουτ και των μεγάλων αγώνων. Το έχει ξανακάνει με τη φανέλα της Εθνικής, το έκανε και απόψε. Σε 24 λεπτά σκόραρε 21 πόντους από 1/4 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 1/1 βολή, μάζεψε πέντε ριμπάουντ, είχε δύο ασίστ, μίλησε όταν έπρεπε και είχε ηγετική παρουσία. Σπουδαίος, πραγματικά του το χρωστούσε ένα τέτοιο ματς η μοίρα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Τσαντάρ Κοστόβ ξεκίνησε εντυπωσιακά, ήταν ασταμάτητος στο πρώτο δεκάλεπτο, από εκεί και πέρα όμως σίγησε. Ο πρώην παίκτης της Κύμης έβαλε 10 γρήγορους πόντους και έμεινε τελικά στους 15, αστοχώντας σε κρίσιμα σουτ και κάνοντας σημαντικά λάθη. Εξίσου κακός ήταν και ο Ντι Μποστ που έμεινε στους 12 πόντους από 1/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 1/4 βολές, είχε ένα καλό διάστημα που κράτησε όρθια την Βουλγαρία στο τρίτο δεκάλεπτο και τίποτα περισσότερο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 60 ριμπάουντ (!) έκλεισε το ματς η Ελλάδα, με 22 περισσότερα από την Βουλγαρία που έμεινε στα 38. Τα 18/47 δίποντα της Εθνικής είναι μια επίδοση που εξηγεί γιατί δυσκολεύθηκε τόσο πολύ να πάρει αυτό το ματς, καθώς χάθηκαν τουλάχιστον δέκα-δώδεκα, ίσως και περισσότερα καλάθια που έπρεπε να έχουν επιτευχθεί. Οι Βούλγαροι έκλεισαν τον αγώνα με 4/14 βολές, θα θυμούνται για καιρό αυτή την επίδοση (28.6%) που τους στέρησε την ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη. Εξι μπλοκ είχε ο Βασίλης Καββαδάς, με 4/17 σουτ έφυγε από το παρκέ ο Ντι Μποστ που έμεινε σε ένα καλό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μάντζαρης, Κατσίβελης, Γιάννης και Δημήτρης Αγραβάνης, Καββαδάς ήταν και πάλι στην αρχική πεντάδα της Ελλάδας, που μπήκε πολύ άσχημα στο ματς, δέχθηκε 10 πόντους από τον Κοστόφ και βρέθηκε πίσω με έξι (13-7) στο πέμπτο λεπτό. Η κακή εικόνα συνεχίστηκε, με το 19-10 στο 8' και το 25-17 της πρώτης περιόδου να εκνευρίζουν παίκτες και προπονητές, την ώρα που οι Βούλγαροι μετρούσαν 4/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/4 βολές και επτά ασίστ για ένα λάθος. Τι είχε να αντιπαρατάξει η Εθνική; 4/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, τρεις τελικές πάσες και τέσσερα λάθη.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Κακλαμανάκης έδωσε πολλές μάχες και τις κέρδισε για να μαζέψει τη διαφορά στους έξι (29-23 στο 13'), από εκεί και πέρα όμως η Βουλγαρία έκανε ξανά το δικό της παιχνίδι, πήγε στο +16 (41-25) και αν δεν υπήρχε ένα προσωπικό ξέσπασμα του Λούντζη, το -10 του ημιχρόνου (41-31) θα ήταν πολύ μεγαλύτερο. Με 35.7% στο δίποντο (10/28) και με μόλις τέσσερα εκτελεσμένα τρίποντα, η Ελλάδα ήταν τυχερή που βρισκόταν σε αυτή την απόσταση.

Χρειάστηκε να περάσουν τρία λεπτά για να δούμε το πρώτο καλάθι από τις δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, το έβαλε ο Καββαδάς για το 41-33 μετά από αρκετές ευκαιρίες που σπαταλήθηκαν από την Εθνική. Ο Καββαδάς έβαλε και γκολ-φάουλ για το 41-36, το σερί έφτασε στο 0-11, κάρφωσε για το 41-38 στο 25', οι Βούλγαροι δεν έβρισκαν πλέον σκορ και το ματς είχε ουσιαστικά αρχίσει από το μηδέν. Η Εθνική κράτησε τους αντιπάλους της χωρίς πόντο για δέκα λεπτά, από το 17' έως το 27' όταν ο Μποστ έβαλε τρίποντο για το 44-42, με τον Αμερικανό να τρέχει μόνος ένα σερί 6-0 για το 48-42 στο 28' και την ομάδα του να χτίζει και πάλι προβάδισμα δέκα πόντων (52-42) εν ριπή οφθαλμού.

Με το άγχος να γίνεται όλο και περισσότερο, η Ελλάδα προσπαθούσε να στηριχθεί στην άμυνά της. Το κατάφερνε, συνέχιζε όμως να σπαταλά τις ευκαιρίες της και να δέχεται τρίποντα, με το 68-60 στο 36' να την βάζει με την πλάτη στον τοίχο. Με το σκορ στο 68-63 και με τον Καββαδά να παίζει μόνος εναντίον όλων, η μπάλα έμεινε στον Φλιώνη που αστόχησε σε τρίποντο σε κατάσταση απομόνωσης, για να ακολουθήσει ένα τρελό διάστημα, δύο τρίποντα του Αθηναίου για το 70-69 και θρίλερ στο φινάλε. Ο Κατσίβελης κάρφωσε για το 71-71 μετά από τη βολή του Κοστόφ, ο οποίος αστόχησε στο σουτ της νίκης για να οδηγηθεί ο αγώνας στην παράταση.

Αθηναίου (71-74) και Μάντζαρης (73-77) έβαλαν μεγάλα τρίποντα στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 2/2 βολές για το 78-81 και ο Γιάννης κέρδισε ένα τζάμπολ για την κατοχή στα 27.3", επίθεση από την οποία προέκυψε το νέο μεγάλο σουτ του Αθηναίου που έγραψε το τελικό σκορ και οδήγησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στη νίκη.

Διαβάστε εδώ το παράπονο του Θανάση Σκουρτόπουλου μετά από τον αγώνα

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιούλιν, Μάτεγεκ, Γιούρτσεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71 (κ.α.), 78-84

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (.Μπαρτσόβσκι): Μποστ 12 (1/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα , 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κοστόβ 15 (2), Γκεοργκίεβ 9 (4/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ιβάνοβ 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πέτκοβ 11 (3), Μπάτσεβ 7 (1), Μαρίνοβ 5, Τσερνοκόζεβ 8 (2), Βακλίνοβ, Χατζιρούσεβ 6 (2)

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 10 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Αθηναίου 21 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Καββαδάς 14 (4/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Φλιώνης, Κακλαμανάκης 9 (8 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκίκας, Λούντζης 8 (4/6 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βουλγαρίας: 16/36 δίποντα, 14/40 τρίποντα, 4/14 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/47 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 18/25 βολές, 60 ριμπάουντ (40 αμυντικά - 20 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 19 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στο τρίτο "παράθυρο" η Βουλγαρία θα παίξει με τη Λετονία (20/2) και με τη Βουλγαρία (22/2), ενώ η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη Βοσνία (20/2) και τη Λετονία (22/2).