Ζάλγκιρις - Άλμπα 96-86: Εορταστικός Λεκαβίτσιους

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους σε φάση από αγώνα της EuroLeague 2020/21
Ο Λούκας Λεκαβίτσιους σε φάση από αγώνα της EuroLeague 2020/21 EUROKINISSI

Ο -εορτάζων τα 27α γενέθλιά του- Λούκας Λεκαβίτσιους κουβάλησε τη Ζάλγκιρις Κάουνας στη νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου (96-86) και στο 16-16, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Με νίκη επί της Άλμπα (96-86) προχώρησε η Ζάλγκιρις στην 32η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Η ομάδα του Κάουνας ανέβηκε στο 16-16, την ώρα που εκείνη του Βερολίνου βρίσκεται στο 11-21 και στη 15η θέση της κατάταξης.

Ανήμερα των 27ων γενεθλίων του ο Λούκας Λεκαβίτσιους έκανε πράγματα και θαύματα για να κουβαλήσει τους Λιθουανούς στο θετικό αποτέλεσμα, καθώς σε 21 λεπτά είχε 21 πόντους από 3/7 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 22 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Όλα αυτά το βράδυ που οι Γκριγκόνις - Λοβέρν ήταν εκτός τόπου και χρόνου, το ίδιο βράδυ που ο Μάρκους Έρικσον είχε 17 πόντους μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου για να μείνει τελικά στους 19 σε μόλις 18 λεπτά.

Με 16/24 τρίποντα έκλεισε το ματς η Ζάλγκιρις (66.7%), που είχε 26 ασίστ για 11 λάθη και κέρδισε το β' μέρος με σκορ 55-35.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον γίγαντα των 224 εκατοστών, Κράιστ Κουμάτζε, άνοιξε το ματς η Άλμπα που σκόραρε με αποτελεσματικότητα (5-12 στο 3'), έχτισε προβάδισμα οκτώ πόντων με τον Έρικσον (9-17 στο 7'), μέχρι ο Λεκαβίτσιους να μπει στο ματς, να σκοράρει πέντε πόντους για το 21-23 και να κλείσει σε αυτό το σκορ την περίοδο.

Παρά τα έξι λάθη τους (!) οι Γερμανοί κρατούσαν το προβάδισμα, χάρη στην κυριαρχία τους στο ριμπάουντ (4-12) και φυσικά την ευστοχία του Έρικσον που έφτασε τους 17 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα) για το 26-33 στο 12'. Η πίεση "γονάτιζε" τους γηπεδούχους, ο Λοβέρν ήταν αποκαρδιωτικός και είχε πολλά νεύρα με τους διαιτητές, ο Γκριγκόνις ήταν εξίσου κακός κι ο Ντέλοου έγραψε το 41-51 του ημιχρόνου με δύσκολο καλάθι.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του β' μέρους. Σίγα και Γκιφάι πήραν τη σκυτάλη από τον Έρικσον για το 50-58 στο 24', σημείο στο οποίο η Ζάλγκιρις έκανε την αντεπίθεσή της. Με επί μέρους 18-3 πέρασε μπροστά με επτά (68-61), ο νεαρός Λουκοσιούνας έδωσε σπουδαίες λύσεις από το τρίποντο (3/3) και αυτό το σκορ της τρίτης περιόδου έδινε στην ομάδα του Κάουνας σημαντικό ψυχολογικό προβάδισμα νίκης.

Το +13 (79-66) του 33' δεν μπορούσε πια να ανατραπεί, η Ζάλγκιρις πήρε τη νίκη με τον σπουδαίο Λεκαβίτσιους να δίνει ακόμα μία ασίστ για το 81-66 από τον Γκέμπεν και την Άλμπα να συμβιβάζεται με τη μοίρα της καθώς δεν είχε ιδιαίτερο κίνητρο σε αντίθεση με την αντίπαλό της.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Σεμές, Χάλικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 41-51, 68-61, 96-86

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 15 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Λεκαβίτσιους 21 (3/7 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκαρίνο 4, Χέιζ 15 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Γιανκούνας (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λουκοσιούνας 12 (4/4 τρίποντα), Γκέμπεν 12 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 5 (1/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 6 (1/1 τρίποντα, 3/4 βολές), Λοβέρν 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 16 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκιφάι 10 (5/7 δίποντα), Ντέλοου 4, Έρικσον 19 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Ολίντε 5 (1), Φοντέκιο 3 (1), Κουμάτζε 4 (5 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 15 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σίκμα 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάμερς 7

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 19/43 δίποντα, 16/23 τρίποντα, 10/12 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 9 επιθετικά), 26 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 22/33 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 6/7 βολές, 29 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 4 επιθετικά), 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 33η αγωνιστική η Ζάλγκιρις θα παίξει στο Μόναχο με τη Μπάγερν (1/4 στις 21:30), ενώ η Άλμπα θα υποδεχθεί στο Βερολίνο τη Βαλένθια (2/4 στις 20:00).