VTB LEAGUE

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-77: Πήρε τη μάχη της VTB League

Ο Γουίλ Τόμας σε θέση άμυνας στη διάρκεια αγώνα της EuroLeague με τα χρώματα της Ζενίτ
Ο Γουίλ Τόμας σε αγώνα της Ζενίτ για την EuroLeague EUROKINISSI

Η ΤΣΣΚΑ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο, όμως η Ζενίτ πήρε τη νίκη στην Αγία Πετρούπολη (81-77) για να ανέβει στο 19-3 στη VTB League και να ρίξει την ομάδα της Μόσχας στο 15-6.

Η ζωή χωρίς τον Μάικ Τζέιμς δεν θα είναι εύκολη. Η ΤΣΣΚΑ πρέπει να μάθει χωρίς τον Αμερικανό σούπερ σκόρερ και μέχρι να το κάνει, θα δυσκολεύεται. Το βράδυ τη Δευτέρας, βέβαια, έκανε καλή προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο (15-28), στο φινάλε όμως ηττήθηκε από τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη (81-77) με κακή εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα για την VTB League.

Ο Γουίλ Τόμας, ο Μπίλι Μπάρον κι ο Ντένις Ζαχάροφ ήταν οι τρεις που ξεχώρισαν από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, την ώρα που ο Κέβιν Πάνγκος είχε 0/7 σουτ πριν σκοράρει εννέα πόντους στα τελευταία λεπτά κι ο Αρτούρας Γκουντάιτις έμενε εκτός αγώνα. Γιόχαν Φόγκτμαν, Γουίλ Κλάιμπερν και Ντάνιελ Χάκετ ήταν οι τρειςπου ξεχώρισαν από την ΤΣΣΚΑ, που έπεσε στο 15-6 την ώρα που η Ζενίτ ανέβαινε στο 19-3.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 46-38, 66-49, 81-77

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Πάνγκος 9 (2/3 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φριτζόν 6 (2), Τόμας 18 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπακ 5, Ζαχάροφ 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Βόλχιν, Μπάρον 15 (4/4 τρίποντα), Κβοστόφ, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ 3 (1), Πόιθρες 5

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ούχοφ 1, Χάκετ 20 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Σενγκέλια 10 (4/7 δίποντα, 2/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρμπάνοφ 3, Έρικ, Λούντμπεργκ 3 (1/8 σουτ), Χομένκο, Αντόνοφ 2, Φόγκτμαν 19 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Κλάιμπερν 19 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)