Ζενίτ - Βιλερμπάν 87-53: Βήμα οκτάδας με "καταιγίδα" στην τρίτη περίοδο

Ο Μπαρόν με τη φανέλα της Ζενίτ στην EuroLeague στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό
Ο Μπαρόν με τη φανέλα της Ζενίτ στην EuroLeague EUROKINISSI

Η Ζενίτ μετέτρεψε ένα απαιτητικό παιχνίδι σε περίπατο στην τρίτη περίοδο, κερδίζοντας εντός έδρας τη Βιλερμπάν (87-53). Βήμα οκτάδας από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Ακόμη πιο κοντά στην οκτάδα βρίσκεται η Ζενίτ μετά την εντός έδρας νίκη επί της Βιλερμπάν (87-53) για την 33η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος, ήταν όμως εντυπωσιακή στο τρίτο δεκάλεπτο (δέχθηκε μόλις 6 πόντους) και έχτισε το +23 που δεν αμφισβητήθηκε μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις δυνάμεις και τις επιθετικές λύσεις για να ανατρέψουν την κατάσταση, με το παιχνίδι να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αστοχία στα δίποντα ήταν μεγάλο πρόβλημα για τη Βιλερμπάν στα πρώτα λεπτά του αγώνα (είχε 1/6 δίποντα), γεγονός που επέτρεψε στη Ζενίτ να χτίσει το +7 (11-4 στο 6'), το οποίο όμως δεν κράτησε για πολύ. Μόλις οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν τα τελειώματά τους, το παιχνίδι έγινε πολύ πιο απαιτητικό για τη ρωσική ομάδα. Ο Τσάβι Πασκουάλ έβλεπε τους παίκτες του να είναι συνεπείς (10/13 δίποντα και 3/6 τρίποντα στο ημίχρονο), πλην όμως τα 8 λάθη που έκαναν στο πρώτο μέρος δεν τους επέτρεψαν να νιώσουν ασφάλεια, με το +4 (41-37) της ανάπαυλας να αφήνει -για τα καλά- ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει της συνέχειας.

Όσο αμφίρροπο κι αν ήταν το πρώτο μέρος, όλα τελείωσαν μέσα σε μερικά λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο. Τότε που οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ έβαλαν μόλις 6 πόντους (από 3/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4 λάθη), με αποτέλεσμα το ρωσικό προβάδισμα να φτάσει στο +23 (66-43).

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν είχε ουσία στη Sibur Arena, αφού η Ζενίτ έκανε τα βασικά για να διασφαλίσει το προβάδισμα ασφαλείας και να φτάσει στη νίκη (87-53) που τη φέρνει ακόμη πιο κοντά στον στόχο της πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία - Γκόντας - Κάρντουμ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 41-37, 66-43, 87-53.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (5 ριμπάουντ), Πάνγκος 10 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Χόλινς 15 (3/6 τρίποντα), Τόμας 9 (1), Μπαρόν 15 (4/5 τρίποντα), Κοστόφ, Ζούμπκοφ 2, Πόιθρες 4 (3 ριμπάουντ), Πονίτκα 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπλακ 8 (4/4 δίποντα), Γκουντάιτις 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Καουντί 3 (1), Λακόμπ, Ντιό 1 (4 ασίστ), Φαλ 4, Νουά (0/5 σουτ), Γουόλντο Τζ. 6 (1), Μπακό 8 (4/6 δίποντα), Λάιτι 12, Χάουαρντ 8, Γιαμπουσελέ 3 (1/5 σουτ, 1/2 βολές), Κόουλ 8 (4/10 σουτ).

Ομαδικά στατιστικά - Ζενίτ: 20/31 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 17/21 βολές, 35 ριμπάουντ (27+8), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Βιλερμπάν: 18/40 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 11/14 βολές, 23 ριμπάουντ (16+7), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, η Ζενίτ φιλοξενεί τη Μακάμπι (9/4), ενώ κλείνει τις υποχρεώσεις της για τη regular season με το εξ αναβολής παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (12/4). Από την πλευρά της, η Βιλερμπάν θα παίξει με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (4/4) και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (8/4).

Photo Credits: Eurokinissi