ΒΕΛΓΙΟ

Ανατροπή στο 88' και ήττα για τη Σταντάρ

AP PHOTO/HASSAN AMMAR

Η Σταντάρ Λιέγης κρατούσε τη νίκη στο χέρι της μέχρι το 85', όταν η Όιπεν άρχισε την προσπάθεια ανατροπής, η οποία στέφθηκε με επιτυχία τρία λεπτά αργότερα.

Το σερί της Σταντάρ Λιέγης διεκόπη στις δύο νίκες στην Pro League, αφού η Όιπεν επικράτησε με 2-1 μετά από ανατροπή στο τέλος για την 6η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα από το 9ο λεπτό χάρη στο τέρμα του Ρενό Εμόν, ωστόσο δεν κατάφεραν να το αξιοποιήσουν, αν και είχα τις ευκαιρίες.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στη συνέχεια (της Σταντάρ με τον Μεχντί Καρσελά) και στο 85ο λεπτό, σε μία ολιγωρία της άμυνας, ο Γιούτα Τογιοκάμα ισοφάρισε σε 1-1. Τρία λεπτά αργότερα, τα νέα κενά στην άμυνα και το τάκλιν του Κριστιάν Λουγινταμά για να κόψει, έφεραν το αυτογκόλ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η σύνθεση της Σταντάρ Λιέγης (4-4-2): Οτσόα, Φε, Λουγινταμά, Λαΐφης, Μιανγκ, Καρσελά, Μαρίν (90' Τζενεπό), Τσίμιροτ, Εμποκού (79' Μπαλικουισά), Εμόν, Ορλάντο Σα (75' Μπαστιέν)

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Παρασκευή 31 Αυγούστου 2018

Ζούλτε Βάρεχεμ - Μπριζ 2-5 (82' Μπουφέλ, 90' Μπονγκοντά / 4' αυτ. Ταρντιέ, 26' πέν. Ρεζαεΐ, 37' Ντένις, 50' Γκρούνεφελντ, 90+1' Ριτς)