ΒΕΛΓΙΟ

Η Μπριζ των 10 παικτών νίκησε τη Μουσκρόν των Ελλήνων

AP PHOTO/PAULO DUARTE

Η Μπριζ έπαιζε με 10 παίκτες από το 11', ωστόσο η Μουσκρόν με τους Γιώργο Γκαλίτσιο και Αλέξανδρο Κατράνη στην ενδεκάδα γνώρισε την ήττα. Δεύτερο σερί χατ τρικ για Ίβαν Σάντινι.

Η Μπριζ βρέθηκε να παίζει με 10 παίκτες από το 11ο λεπτό, όμως κατάφερε να νικήσει με 1-0 μέσα στην έδρα της Μουσκρόν την ομάδα του Γιώργου Γκαλίτσιου και του Αλέξανδρου Κατράνη. Οι δύο αμυντικοί αγωνίστηκαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και μάλιστα οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά, χάνοντας ευκαιρίες. Στο 11', μία αγκωνιά του Βραζιλιάνου επιθετικού Γουέσλεϊ οδήγησε στην αποβολή του, ωστόσο μετά από αυτήν την εξέλιξη, οι πρωταθλητές άνοιξαν το τέμπο και άρχισαν να κάνουν οι ίδιοι ευκαιρίες.

Σε μία εξ αυτών στο 55', ο Ντιον Κουλς που είχε περάσει αλλαγή στην ανάπαυλα σούταρε από πολύ πλάγια δεξιά θέση, αλλά κατάφερε να νικήσει τον Ολιβιέ Βέρνερ στο τέρμα που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν αρκετά καλός, γράφοντας το 1-0.

Η σύνθεση της Μπριζ: Λέτιτσα, Πουλέν, Μίτροβιτς, Σολτς, Τόμετσακ (46' Κουλς), Φόρμερ, Βάνακεν, Ριτς, Ντανγιούμα (78' Ντένις), Γουέσλεϊ, Βόσεν (87' Πέρες)

Με το δεύτερο χατ τρικ σε ισάριθμες αγωνιστικές, ο Ίβαν Σάντινι οδήγησε την Άντερλεχτ σε ακόμα μία άνετη νίκη στο πρωτάθλημα, αυτήν τη φορά με 5-2 επί της Οστάνδης στις Βρυξέλλες. Ο Κροάτης επιθετικός ήταν ακαταμάχητος και είχε ως συμπαραστάτη τον Λαντρί Ντιματά που σημείωσε τα άλλα δύο γκολ της ομάδας του. Ο Όγκνιεν Βράνιες, πάντως, δεν κατάφερε να αποτρέψει τα δύο τέρματα των φιλοξενουμένων, παίζοντας στο κέντρο άμυνας με πέντε πρόσωπα.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ: Ντιντιγιόν, Σαλεμάκερς (90+3' Αμουζού), Απιά, Βράνιες, Μίλιτς (46' Ντελκρουά), Κομπό, Χέρκενς (75' Μουσονά), Τρεμπέλ, Μακαρένκο, Σάντινι, Ντιματά

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Βάασλαντ Μπέβερεν - Σταντάρ Λιέγης 0-0

Όιπεν - Σαρλερουά 1-4 (10' αυτ. Μάρτος / 24' αυτ. Μολίνα, 33', 83' Ρεζαεΐ, 80' Περμπέ)

Σερκλ Μπριζ - Λόκερεν 3-2 (4', 7' Μπρουνό, 90+1' Τορμέν / 20' πέν. Μάριτς, 64' Σεβάγιος)

Άντβερπ - Κόρτραϊκ 0-0

Γάνδη - Ζούλτε Βάρεχεμ 1-1 (90+5' Ντέιβιντ / 66' Ντέραϊκ)

Άντερλεχτ- Οστάνδη 5-2 (46', 83' πέν., 86' Σάντινι, 52', 89' Ντιματά / 58' Γκουρί, 90+2' Μίλοβιτς)

Γκενκ - Σιντ Τρούιντεν 1-1 (68' Μαλινόβσκι / 71' Έντο)

Μουσκρόν - Μπριζ 0-1 (55' Κουλς)

Γάνδη - Ζούλτε Βάρεχεμ 1-1

Σερκλ Μπριζ - Λόκερεν 3-2

Όιπεν - Σαρλερουά 1-4

Photo credits: AP Photo/Paulo Duarte