ΒΕΛΓΙΟ

Ο Βάργκας πλήγωσε τον Κομπανί στο ντεμπούτο με την Άντερλεχτ

PHOTO NEWS

Με το αριστερό μπήκε στο πρωτάθλημα η Άντερλεχτ καθώς γνώρισε την εντός έδρας ήττα (1-2) από την Οστάνδη στην πρεμιέρα του Βενσάν Κομπανί και του βελγικού πρωταθλήματος. Ο πρώην μέσος της ΑΕΚ, Ρόναλντ Βάργκας, σκόραρε για τους φιλοξενούμενους. (VIDEO)

Θύμα έκπληξης έπεσε η Άντερλεχτ στην πρεμιέρα της στο βελγικό πρωτάθλημα, καθώς γνώρισε την ήττα (1-2) στις Βρυξέλλες από την Οστάνδη.

Με το αριστερό ξεκίνησε και η θητεία του Βενσάν Κομπανί - θα είναι παίκτης - προπονητής για τα επόμενα τρία, στο ματς αγωνίστηκε και την ομάδα καθοδήγησε από τον πάγκο ο Ουαλός βοηθός του, Σάιμον Ντέιβις - στην επιστροφή του στην Άντερλεχτ μετά από 13 χρόνια.

Κι όμως οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με ωραίο πλασέ του Βλαπ μόλις 13 λεπτά μετά από την έναρξη του ματς. Ο 32χρονος Βενεζουελάνος πρώην μέσος της ΑΕΚ, αλλά και της Άντερλεχτ ισοφάρισε σε 1-1 ύστερα από έξι λεπτά (19') με σουτ μέσα από την περιοχή και καθώς ο Κομπανί αιφνιδιάστηκε καθώς ο αντίπαλός του με προσποίηση άφησε την μπάλα να περάσει.

Ο Σακάλα στο 75ο λεπτό "σφράγισε" την απόδραση της Οστάνδης, σε μια φάση που και πάλι ο Κομπανί αδράνησε.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Ντιντιγιόν, Ελ Καμπαμπρί (82' Λουτοντά), Κομπανί, Μπορνόβ, Κομπό, Ντοκού, Βέρσερεν (61' Νασρί), Βλαπ, Αμουζού, Γκέρκενς (87' Χατζ).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Γενκ - Κόρτραϊκ 2-1 (50' Νίγκρεν, 76' Χατζι / 14' Ντε Σαρτ)

Σερκλ Μπριζ- Σταντάρ 0-2 (88' Εμόν, 90+4' Λιμπόμπ)

Σιντ Τρούιντεν - Μουσκρόν 0-1 (38' Ολινγκά)

Ζούλτε Βάρεχεμ - Μέχελεν 0-2 (20' Στορμ, 56' Ένγκβαλ)

Βάασλαντ - Μπέβερεν - Μπριζ 1-3 (32' πεν. Φόρτε / 45+2' πεν., 71' Φάνακεν, 48' Οκερέκε)

Άντερλεχτ - Οστάνδη 1-2 (13' Βλαπ / 19' Βάργκας, 75' Σακάλα)

Σαρλερουά - Γάνδη (19:00)

Έουπεν - Αντβέρπ (21:00)