ΒΕΛΓΙΟ

Πήρε το ντέρμπι κι ανέβηκε πρώτη η Μπριζ

Club Brugge's Jelle Vossen, left, celebrates after scoring a goal during the Group D Europa League soccer match against FC Midtjylland at Arena Herning, Denmark, Thursday Dec. 10, 2015.  (Jens Dresling/POLFOTO via AP) DENMARK OUT
Club Brugge's Jelle Vossen, left, celebrates after scoring a goal during the Group D Europa League soccer match against FC Midtjylland at Arena Herning, Denmark, Thursday Dec. 10, 2015. (Jens Dresling/POLFOTO via AP) DENMARK OUT JENS DRESLING/POLFOTO VIA AP

Η Μπριζ νίκησε την Άντερλεχτ με 2-1 στο ντέρμπι του βελγικού πρωταθλήματος, την προσπέρασε κι ανέβηκε στην πρώτη θέση.

Την Κυριακή (26/8) διεξήχθη το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο παραδοσιακές δυνάμεις του βελγικού ποδοσφαίρου. Η Μπριζ νίκησε την Άντερλεχτ στο "Jan Breydelstadion" κι ανέβηκε στην πρώτη θέση (αργότερα η Γκενκ μπορεί να την φθάσει σε περίπτωση νίκης επί της Μπέβερεν).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντένις μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, αλλά στο 19' ο Μουσόνα ισοφάρισε για την ομάδα των Βρυξελλών. Ο Φάνακεν στο 43ο λεπτό έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Μπριζ. Το αποτέλεσμα (2-1) αυτό, έμελλε να είναι και το τελικό.

ΜΠΡΙΖ: Λέτιτσα, Ντένις, Πουλέν, Μίτροβιτς, Ντένσβιλ, Γρούνεβελντ (64' Κόολς), Φόρμερ, Φάνακεν, Ριτς, Ουέσλι (74' Αμραμπάτ), Ρεζάι (90'+2' Οπεντά).

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Ντιντιγιόν, Σέλεμεκερς (83' Ναχάρ), Μπορνόβ, Βράνιες, Μίλιτς, Αμουζού (80' Μπακαλί), Τρεμπέλ, Μακαρένκο, Μουσόνα (65' Γκέρκενς), Σαντίνι, Ντιματά.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 24 Αυγούστου

Οστάνδη - Ζούλτε Βάρεχεμ 3-1 (35' Φάες, 62' Βαντεντρίσε, 88' Σάκαλα / 27' Χαρμπαουί)

Σάββατο 25 Αυγούστου

Σταντάρ - Σιντ-Τρούιντεν 3-2 (7' Φαΐ, 80' Λουντιγιαμά, 90'+3' Εντμόν / 17' Μπέζους, 69' Μπολί)

Μουσκρόν - Όιπεν 0-1 (29' Κεϊτά)

Αντβέρπ - Σερκλ Μπριζ 1-0 (48' Οούσου)

Σαρλερουά - Κόρτραϊκ 0-2 (9' Αβενάτι, 90'+2' Εμπογιό)