ΒΕΛΓΙΟ

"Σκόνταψε" στο 92' η Άντερλεχτ

AP PHOTO/CHRISTOPHE ENA

Μετά από την ήττα στο ντέρμπι με τη Μπριζ, η Άντερλεχτ υπέστη νέα απώλεια βαθμών, αυτήν τη φορά εντός έδρας με γκολ στο 92'.

Η Άντερλεχτ είχε τη νίκη στα χέρια της απέναντι στην Άντβερπ, ωστόσο υπέστη απώλεια βαθμών εξαιτίας ενός τέρματος στις καθυστερήσεις του αγώνα. Το τελικό 1-1 έρχεται μετά από την ήττα στο Μπριζ από τους πρωταθλητές και την αφήνει πίσω στο κυνήγι του τίτλου.

Ο αγώνας άρχισε με θετικό τρόπο για τους γηπεδούχους που πήραν προβάδισμα με κεφαλιά του Πίτερ Χέρκενς στο 17'. Η Άντερλεχτ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, με την Άντβερπ να είναι ακίνδυνη και μάλιστα στην ανάπαυλα να χάνει και τον προπονητή της, Λάσλο Μπόλονι, που αποβλήθηκε. Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Χάιν Βανχάζενμπρουκ ήταν αρκετά απρόσεκτοι, άφησαν κενά και στο 72' δέχθηκαν την πρώτη εύστοχη τελική προσπάθεια, χωρίς αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις, όμως, ο Γουίλιαμ Οβούζου με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Τομά Ντιντιγιόν και ισοφάρισε.

Η σύνθεση της Άντερλεχτ (3-4-3): Ντιντιγιόν, Ναχάρ, Λόρενς, Μίλιτς, Σαλεμάκερς (82' Σάνεχ), Τρεμπέλ, Μακαρένκο, Μπακαλί (86' Κουμς), Χέρκενς, Ντιματά (89' Απιά), Σάντινι

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Παρασκευή 31 Αυγούστου 2018

Ζούλτε Βάρεχεμ - Μπριζ 2-5 (82' Μπουφέλ, 90' Μπονγκοντά / 4' αυτ. Ταρντιέ, 26' πέν. Ρεζαεΐ, 37' Ντένις, 50' Γκρούνεφελντ, 90+1' Ριτς)

Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου 2018

Όιπεν - Σταντάρ Λιέγης 2-1 (85' Τογιοκάβα, 88' αυτ. Λουγινταμά / 9' Εμόν)

Λόκερεν - Βάασλαντ Μπέβερεν 1-0 (85' Μπεν Χαρούς)

Σιντ Τρούιντεν - Οστάνδη 1-0 (74' πέν. Μποτακά)

Σαρλερουά - Μουσκρόν 3-1 (30' Περμπέ, 38' Νιαν, 47' Βοϊβόντα / 74' Πιερό)

Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2018

Άντερλεχτ - Άντβερπ 1-1 (17' Χέρκενς / 90+2' Οβούσου)

Σερκλ Μπριζ - Γάνδη 0-3 (25' πέν., 67' πέν. Βερστράτε, 90+1' Κβιλιτάια)

Κόρτραϊκ - Γκενκ 3-3 (63', 83' Εμπογιό, 70' Ουαλί / 50' Μαλινόβσκι, 68' Αϊντού, 85' Τροσάρ)