CHAMPIONS LEAGUE

Σάλκε - Μάντσεστερ Σίτι: Ανατροπή με δύο πέναλτι για τους Γερμανούς (VIDEOS)

Schalke midfielder Nabil Bentaleb, right, celebrates with his teammates after scoring his side's second goal during the first leg, round of sixteen, Champions League soccer match between Schalke 04 and Manchester City at Veltins Arena in Gelsenkirchen, Germany, Wednesday Feb. 20, 2019. (AP Photo/Martin Meissner) AP

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Σέρχιο Αγκουέρο στο 18', αλλά η Σάλκε έφθασε στην ανατροπή (2-1) κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι με δύο εκτελέσεις πέναλτι του Ναμπίλ Μπενταλέμπ. Και στα τρία γκολ ο διαιτητής, Κάρλος Ντελ Θέρο, προσέφυγε στο VAR. (VIDEO)

Η Μάντσεστερ Σίτι φιλοξενείται από τη Σάλκε - live από το Sport24.gr η εξέλιξη - στη "VELTINS-Arena" του Γκελζενκίρχεν για την πρώτη μεταξύ των δύο ομάδων αναμέτρηση στο πλαίσιο των 16 του Champions League και μπορεί οι "πολίτες" άνοιξαν το σκορ μόλις 18 λεπτά μετά την έναρξή της με τον Σέρχιο Αγκουέρο, αλλά η "απάντηση" των "βασιλικών μπλε" άργησε είκοσι λεπτά.

Στο 33ο λεπτό ο Ντάνιελ Καλιτζούρι έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Νικολάς Οταμέντι κι έφυγε κόρνερ. Όπως και στη φάση του γκολ του Σέρχιο Αγκουέρο, ο 42χρονος Ισπανός διαιτητής, Κάρλος Νρτελ Θέρο, προσέφυγε στο VAR.

Έπειτα από πεντάλεπτη αναμονή κι επικοινωνία - σε αυτό το διάστημα προσπάθησε ν' αντικρούσει παράπονα γηπεδούχων και φιλοξενούμενων - έδειξε πέναλτι. Στο 38ο λεπτό ο Ναμπίλ Μπενταλέμπ ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 43ο λεπτό ο Ίβηρας ρέφερι έδειξε νέο πέναλτι υπέρ της γερμανικής ομάδας - ξανά VAR επιτρέποντος - καθώς ο Φερναντίνιο έσπρωξε τον Οτσίπκα. Ο 24χρονος Αλγερινός μέσος, Ναμπίλ Μπενταλέμπ και πάλι ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εκ νέου εύστοχος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.