ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Ο Σουντανί επέστρεψε με γκολ στην εθνική Αλγερίας

Algeria's El Arabi Soudani, Left, is tackled by Ivory Coast's Eric Bailly, Right, during their African Cup of Nations quarter final soccer match at the Estadio De Malabo, Equatorial Guinea, Sunday, Feb. 1, 2015. (AP Photo/Sunday Alamba) AP

Ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στη Super League, Χιλάλ Σουντανί, συνδύασε με γκολ την επιστροφή του στην εθνική Αλγερίας. Ο 32χρονος κυνηγός μπήκε στο 81' και βρήκε δίχτυα στο 86', στο 5-0 επί της Ζάμπια.

Ήταν 7 Ιουνίου 2018 όταν ο Χιλάλ Σουντανί είχε παίξει για τελευταία φορά με την εθνική ομάδα της χώρας του. Ο Αλγερινός κυνηγός του Ολυμπιακού επέστρεψε 525 μέρες μετά και μάλιστα με γκολ.

Το αντιπροσωπευτικό του συγκρότημα τέθηκε αντιμέτωπο με τη Ζάμπια και εκείνος έκανε το 4-0 στο 86' με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ μάλιστα είχε περάσει στον αγώνα μόλις πέντε λεπτά νωρίτερα. Ο Σουντανί βρίσκεται σε καταπληκτική φόρμα και μάλιστα αυτή τη στιγμή αποτελεί τον πρώτο σκόρερ του Ολυμπιακού στη Super League με πέντε τέρματα. Συνολικά με τους "ερυθρόλευκους" έχει κάνει εννέα συμμετοχές και έχει παίξει 532 λεπτά.

Δείτε το γκολ κόντρα στη Ζάμπια στον αγώνα για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής: