ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Σκόραρε πάλι ο Φούντας, αλλά η Ραπίντ συνετρίβη 7-2 από τη Σάλτσμπουργκ

Ο Ταξιάρχης Φούντας κατάφερε να σκοράρει απέναντι στη Σάλτσμπουργκ, αλλά η Ραπίντ γνώρισε τη συντριβή στη Βιέννη με 7-2.

Η Σάλτσμπουργκ είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Αυστρία και το πιστοποίησε μέσα στη Βιέννη επί της Ραπίντ και μάλιστα με τρόπο εμφατικό, καθώς θριάμβευσε με 7-2.

Ο Ταξιάρχης Φούντας κατάφερε να πετύχει ένα ακόμη τέρμα με τη φανέλα της Ραπίντ στις καθυστερήσεις του αγώνα, συνεχίζοντας τις υψηλές πτήσεις, εντούτοις δεν το χάρηκε λόγω της βαριάς ήττας της ομάδας του.

Η Ραπίντ μάλιστα ευτύχησε να προηγηθεί, για να ακολουθήσει... καταιγίδα. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου το σκορ ήταν 1-4, για να φτάει στα επίπεδα του 1-7, προτού μειώσει ο Φούντας για το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ελληνας μεσοεπιθετικός μετράει 19 γκολ και έξι ασίστ με την ομάδα της Βιέννης, δείχνοντας ότι έχει βάλει την καριέρα του για τα καλά στον ίσιο δρόμο και εκεί θέλει να παραμείνει και στη συνέχεια.