PREMIER LEAGUE

Άστον Βίλα - Τσέλσι 1-2: Ανατροπή για Champions League

Chelsea's Christian Pulisic celebrates after scoring his side's opening goal during the English Premier League soccer match between Aston Villa and Chelsea at the Villa Park stadium in Birmingham, England, Sunday, June 21, 2020. (Molly Darlington/Pool via AP) AP

Η Τσέλσι με τα γκολ των Πούλισιτς και Ζιρού μέσα σε δυο λεπτά έφθασε στην ανατροπή και την εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Άστον Βίλα κάνοντας σημαντικό βήμα για την έξοδό της στο Champions League. Παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού η ομάδα του Μπέρμιγχαμ. (VIDEO)

Αποφασιστικό βήμα για την έξοδό της στο Champions League έκανε η Τσέλσι, η οποία πέρασε δύσκολα από το Μπέρμιγχαμ επικρατώντας εκτός έδρας (1-2) της Άστον Βίλα. Αντίθετα οι γηπεδούχοι παραμένουν εντός ζώνης υποβιβασμού και θα συνεχίσουν τον αγώνα για παραμονή μέχρι τέλους.

Κι όμως το ματς ξεκίνησε περισσότερο ιδανικά για την Άστον Βίλα παρά για την Τσέλσι. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κόρντεϊ Χάουζ στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντόουγκλας Λουίζ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Χάουζ την προβολή, ο Κέπα όμως σε πρώτο χρόνο απομάκρυνε. Στο ριμπάουντ, ωστόσο, ο 24χρονος ευστόχησε ανοίγοντας το σκορ για την Άστον Βίλα και πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των γηπεδούχων.

Μάλιστα το γκολ δεν πανηγύρισε ο βοηθός προπονητή της Άστον Βίλα, Τζον Τέρι, σεβόμενος υπήρξε για μια ολόκληρη ποδοσφαιρική ζωή παίκτης και αρχηγός των μπλε.

Οι Λονδρέζοι, ωστόσο, μέσα σε ένα εκρηκτικό δίλεπτο έφθασαν στην ανατροπή και την εκτός έδρας νίκη (1-2) στο Μπέρμιγχαμ. Ο Λάμπαρντ πέρασε τον Κρίστιαν Πούλισιτς στο 55ο λεπτό και ο Αμερικανός ισοφάρισε σε 1-1 στο 60ό.

Ο Αθπιλικουέτα έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Πούλισιτς στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νίλαντ.

Στο 62ο λεπτό ήταν η ωραία ομαδική προσπάθεια για τους μπλε. Ο Αθπιλικουέτα βγήκε από αριστερά αυτή τη φορά κι έβγαλε δεύτερη ασίστ στο ματς. Έδωσε στον Ζιρού, ο Γάλλος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και στον Χούριχεϊν και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Νορβηγού γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Ο Γάλλος έχει σκοράρει και στα έξι τελευταία του ματς με αντίπαλο την Άστον Βίλα από το 2016 όταν την είχε αντιμετωπίσει πρώτη φορά με τη φανέλα της Άρσεναλ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Φρανκ Λάμπαρντ στην έδρα της Άστον Βίλα στην προπονητική του καριέρα. O Τζακ Γκρίλις δέχθηκε εννιά φάουλ, τα περισσότερα που έχει δεχθεί παίκτης στη ματς της Premier League την τρέχουσα σεζόν.

Γενικά ήταν όμως ο μόνος που προσπαθούσε - έστω και πολλές φορές ανορθόδοξα για τους γηπεδούχους.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (Ντιν Σμιθ): Νίλαντ, Κόνσα, Μινγκς, Χάουζ, Τάργκετ, Χούριχεϊν (70' Τρεζεγκέ), Λουίς, ΜακΓκιν (88' Χότα), Ελ-Γκάζι (70' Νακάμπα), Γκρίλις, Ντέιβις (57' Σαμάτα

ΤΣΕΛΣΙ (Φρανκ Λάμπαρντ): Κέπα, Αλόνσο, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Κόβατσιτς (55' Μπάρκλεϊ), Καντέ, Λόφτους-Τσικ (55' Πούλισιτς), Μάουντ, Ουίλιαν (90' Τζέιμς), Ζιρού (80' Έιμπραχαμ)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/06

Νόρις - Σαουθάμπτον 0-3 (49' Ίνγκς, 54' Άρμστρονγκ, 79' Ρέντμοντ)

Τότεναμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (27' Μπέρχβαϊν / 81' πεν Μπρούνο Φερνάντες)