PREMIER LEAGUE

Γουέστ Χαμ - Άρσεναλ 1-3: Σούπερ ανατροπή μέσα σε 10 λεπτά

Arsenal's Gabriel Martinelli celebrates after scoring his side's opening goal during the English Premier League soccer match between West Ham Utd and Arsenal at the London Stadium in London, Monday, Dec. 9, 2019. (AP Photo/Kirsty Wigglesworth) AP PHOTO/KIRSTY WIGGLESWORTH

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Γουεστ Χαμ με ανατροπή και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετα από επτά σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Premier League (VIDEOS).

Από την κόλαση στον παράδεισο μέσα σε 10 λεπτά! Η Άρσεναλ βρεθηκε πίσω στο σκορ στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι με την Γουέστ Χαμ από το γκολ του Ογκμπόνα στο 38' όμως στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τόσο τα αγωνιστικά όσο και τα ψυχολογικά αποθέματα και με τρία γκολ από το 60ο μέχρι το 69ο λεπτό έφτασε στη μεγάλη ανατροπή και στο εντυπωσιακό 3-1.

Με το τρίποντο αυτό, που ήταν το πρώτο μετά από τις 6 Οκτωβρίου και επτά διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα στην Premier League, η ομάδα του Λιούνγκμπεργκ ανέβηκε στην 9η θέση και πλησίασε στους επτά πόντους την 4η Τσέλσι, ενώ στον αντίποδα τα σφυριά έμειναν στην 16η θέση, μόλις έναν πόντο πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Γουέστ Χαμ να είναι ελαφρώς καλύτερη από την συμπολίτισσα Άρσεναλ και στο 38' βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά του Ογκμπόνα μετά από σέντρα του Φορνάλς (η μπάλα βρήκε και στον ώμο του Μέιτλαντ-Νάιλς πριν καταλήξει στα δίχτυα), με τον Ιταλό στόπερ να σκοράρει μάλιστα για δεύτερο διαδοχικό εντός έδρας ματς της ομάδας του.

Στην επανάληψη όμως ήρθαν τα πάνω-κάτω και μάλιστα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Ο Μαρτινέλι έφερε το ματς στα ίσα στο 60' με δεξί πλασέ μέσα από την περιοχή (σε ηλικία 18 ετών και 174 ημερών έγινε ο νεότερος σκόρερ της Άρσεναλ στο πρώτο του ματς ως βασικός στην Premier League), στο 66' ο Πεπέ ολοκλήρωσε την ανατροπή με άπιαστο φαλτσαριστό σουτ ενώ στο 69' ο Ομπαμεγιάνγκ πρόσθεσε το κερασάκι στην τούρτα με γυριστό σουτ εντός περιοχής.

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας επιτυχία για την ομάδα του Βορείου Λονδίνου μετά από το 1-0 επί της Νιούκαστλ στην πρεμιέρα, στις 11 Αυγούστου!

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 7 Δεκεμβρίου

Έβερτον - Τσέλσι 3-1 (5' Ρισάρλιζον, 49' 84' Κάλβερτ-Λιούιν / 52' Κόβατσιτς)

Μπόρνμουθ - Λίβερπουλ 0-3 (35' Τσάμπερλεϊν, 44' Κεϊτά, 54' Σαλάχ)

Τότεναμ - Μπέρνλι 5-0 (5' 54' Κέιν, 9' Μόουρα, 32' Σον, 74' Σισοκό)

Γουότφορντ - Κρίσταλ Πάλας 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (85' Οταμέντι / 23' Ράσφορντ, 29' Μαρσιάλ)

Κυριακή 8 Δεκεμβρίου

Άστον Βίλα - Λέστερ 1-4 (45+2' Γκρίλις / 20' 75' Βάρντι, 41' Ιχεανάτσο, 49' Έβανς)

Νιούκαστλ - Σαουθάμπτον 2-1 (68' Σέλβι, 87' Φερνάντες / 52' Ινγκς)

Νόριτς - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-2 (27' Τετέι / 49' Στίβενς, 52' Μπάλντοκ)

Μπράιτον - Γουλβς 2-2 (34' Μοπέ, 36' Πρέπερ / 28' 44' Ζότα)

Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου

Γουέστ Χαμ - Άρσεναλ 1-3 (38' Ογκμπόνα / 60' Μαρτινέλι, 66' Πεπέ, 69' Ομπαμεγιάνγκ)