PREMIER LEAGUE

Λιντς - Φούλαμ 4-3: Πρώτη νίκη στην Premier League ύστερα από 16,5 χρόνια

Leeds United's Helder Costa, front celebrates with teammates after scoring his side's opening goal during the English Premier League soccer match between Leeds United and Fulham at Elland Road Stadium, in Leeds, England, Saturday, Sept. 19, 2020. (Carl Recine/Pool via AP) AP

Η Λιντς, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έλντερ Κόστα που σημείωσε δύο γκολ, επικρατησε 4-3 της Φούλαμ και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην Premier League ύστερα από 16,5 χρόνια. (VIDEOS)

Δεκαέξι χρόνια μακριά από την Premier League ήταν πάρα πολλά για τη Λιντς. Πόσω μάλλον 16,5 χρόνια χωρίς νίκη στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου. Όλα αυτά μέχρι σήμερα, καθώς η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα επικράτησε 4-3 της Φούλαμ στο "Elland Road" για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Έλντερ Κόστα, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, ανοίγοντας το σκορ και διαμορφώνοντας το 4-1. Στο μεσοδιάστημα, ο ΜVP της Φούλαμ, Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς (δύο γκολ) είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 34ο λεπτό, προτού ο Ματέους Κλιχ δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με τον ίδιο τρόπο, στο 41ο λεπτό.

Τα γκολ των Πάτρικ Μπάμφορντ στο 50' και Κόστα στο 57' έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του Μπιέλσα, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ των Μπόμπι Ριντ και Μίτροβιτς σε διάστημα έξι λεπτών (62'-67'), προσέφεραν ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Ωστόσο, παρά τις προσπάθειές τους στο τελευταίο 20λεπτο, η Λιντς κράτησε το αποτέλεσμα και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην Premier League ύστερα από τις 10 Απριλίου του 2004 και το 2-1 επί της Μπλάκμπερν εκτός έδρας.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου

Έβερτον - Γουέστ Μπρομ 5-2 (31', 62', 66' Κάλβερτ-Λίουιν, 54' Κιν, 45' Ροντρίγκες / 10' Ντινγκανά, 47' Περέιρα)

Λιντς - Φούλαμ 4-3 (5', 57' Έλντερ Κόστα, 41' πεν. Κλιχ, 50' Μπάμφορντ / 34' πεν., 67' Μίτροβιτς, 62' Ριντ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας (19:30)

Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ (22:00)