ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μάντσεστερ Σίτι - Έβερτον 3-1: Με Γκαμπριέλ Ζεζούς-Σανέ οι "πολίτες" στην κορυφή

Manchester City's Gabriel Jesus, center, celebrates with teammates after scoring his sides first goal during the English Premier League soccer match between Manchester City and Everton at Etihad stadium in Manchester, England, Saturday, Dec. 15, 2018. (AP Photo/Rui Vieira) AP

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 3-1 την Έβερτον χάρη σε δύο γκολ του Γκαμπριέλ Ζεζούς από ισάριθμες ασίστ του Σανέ κι ένα του Στέρλινγκ. Στην "κορυφή" της Premier League το Σάββατο (15/12) οι "πολίτες", σε αναμονή του Κυριακάτικου ντέρμπι, Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Έκανε το χρέος της και περιμένει ένα "δώρο" από την συμπολίτισσα ομάδα του Μάντσεστερ (Γιουνάιτεντ) στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ (16/12, 18:00). Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχθηκε την Έβερτον και τη νίκησε 3-1.

Οι "πολίτες" άνοιξαν το σκορ με τον Γκαμπριέλ Ζεζούς στο 22ο λεπτό ύστερα από ασίστ του Λερόι Σανέ. Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ήλθε στο 50ό λεπτό με πρωταγωνιστές τον Βραζιλιάνο και τον Γερμανό.

Και πάλι ο Σανέ σέρβιρε - με σέντρα από αριστερά - και πάλι ο Γκαμπριέλ Ζεζούς σκόραρε. Η Έβερτον μείωσε στο 65ο λεπτό με τον καλύτερο παίκτη της, Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν, ο Πεπ Γκουαρδιόλα πέρασε τον Ραχίμ Στέρλινγκ στο 66' κι εκείνος σκόραρε ύστερα από τρία λεπτά (69') για να διαμορφώσει το τελικό σκορ (3-0).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ:Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Οταμέντι, Ντελφ, Φερναντίνιο, Γκιουντογάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Σανέ (66' Στέρλινγκ), Μαχρέζ (75' Ντε Μπράινε), Γκαμπριέλ Ζεζούς

ΕΒΕΡΤΟΝ:Πίκφορντ, Κόουλμαν (57' Γουόλκοτ), Κιν, Ζουμά, Μίνα, Ντιν, Σίγκουρτσον (81' Ντέιβις), Αντρέ Γκόμες, Μπερνάρντ (57' Λούκμαν), Κάλβερτ, Ρισάρλιζον.