PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ: Καταιγιστικοί οι Πολίτες στο πρώτο μέρος

Η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε με 3-0 στο Etihad απέναντι στην Λίβερπουλ χάρη στα γκολ των Ντε Μπράινε, Στέρλινγκ και Φόντεν στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Με σκορ 3-0 προηγήθηκε η Μάντσεστερ Σίτι της Λίβερπουλ στο Etihad πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Στο 24ο λεπτό οι Πολίτες κέρδισαν πέναλτι σε παρατεταμένο τράβηγμα του Γκόμεζ πάνω στον Στέρλινγκ και ένα λεπτό αργότερα ο Ντε Μπράινε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα.

Στο 35ο λεπτό έγινε το 2-0 σε μία τρομερή αντεπίθεση. Ο Φόντεν τροφοδότησε τον Στέρλινγκ μέσα στην περιοχή και εκείνος ταλαιπώρησε τον Γκόμεζ για να νικήσει με πλασέ τον Άλισον.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα γύρισε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας πετύχει το 3-0. Ο Ντε Μπράινε έβγαλε τον Φόντεν απέναντι στον γκολκίπερ της Λίβερπουλ, με τον Άγγλο μέσο να νικάει τον Βραζιλιάνο με υπέροχο πλασέ.