PREMIER LEAGUE

Μπέρνλι - Λέστερ 2-1: Τεράστια ανατροπή για τους κλάρετς

Leicester City's Harvey Barnes, left, and Burnley's Phil Bardsley in action during their English Premier League soccer match at Turf Moor in Burnley, England, Sunday Jan. 19, 2020. (Nick Potts/PA via AP) NICK POTTS/PA VIA AP

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, η Μπέρνλι έφερε τούμπα το ματς κόντρα στην Λέστερ και πήρε μία σπουδαία νίκη με 2-1. Έχασε πέναλτι ο Βάρντι για τις αλεπούδες.

Μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της να παραμείνει στα μεγάλα σαλόνια του αγγλικού ποδοσφαίρου πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής η Μπέρνλι, καθώς επικράτησε 2-1 της Λέστερ και αποσπάστηκε πέντε πόντους από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Λέστερ προηγήθηκε στο ματς στο 33' με ωραία κούρσα και δυνατό σουτ του Μπαρνς μέσα από τη μεγάλη περιοχή (πρώτο του γκολ στην Premier League μετά τον Αύγουστο), όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι κλάρετς έφεραν τα πάνω κάτω!

Ο Γουντ στο 56' με προβολή ισοφάρισε σε 1-1, στο 68' ο γκολκίπερ Πόουπ κράτησε όρθιους τους γηπεδούχους αποκρούοντας το πέναλτι του Βάρντι, ενώ στο 79' ο Γουέστγουντ χάρισε το τρίποντο στην Μπέρνλι με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, παρά το γεγονός πως οι αλεπούδες είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν ακόμα και τη νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 18 Ιανουαρίου

Γουότφορντ - Τότεναμ 0-0

Άρσεναλ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1 (45' Μαρτινέλι / 83' Φλεκ)

Μπράιτον - Άστον Βίλα 1-1 (38' Τροσάρ / 75' Γκρίλις)

Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 2-2 (82' 87' Αγκουέρο / 39' Τοσούν, 90' αυτ. Φερναντίνιο)

Νόριτς - Μπόρνμουθ 1-0 (33' πεν. Πούκι)

Σαουθάμπτον - Γουλβς 2-3 (15' Μπέντναρεκ, 35' Λονγκ / 53' Νέτο, 65' πεν. 76' Χιμένες)

Γουέστ Χαμ - Έβερτον 1-1 (40' Ντιόπ / 44' Κάλβερτ-Λιούιν)

Νιούκαστλ - Τσέλσι 1-0 (90+4' Χέιντεν)