Η Λέστερ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Νόριτς εντός έδρας και είδε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ να αυξάνεται στους 10 βαθμούς, ενώ η Τσέλσι υπέστη ήττα-σοκ με 1-0 από την Μπόρνμουθ στο Στάμφορντ Μπριτζ.

H νίκη της Λίβερπουλ επί της Γουότφορντ δημιούργησε έξτρα πίεση στη Λέστερ, η οποία υποδέχθηκε τη Νόριτς για την 17η αγωνιστική της Premier League. Οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς παρουσίασαν προβληματική εικόνα, με αποτέλεσμα να αναδειχθούν ισόπαλοι 1-1 και να μείνουν στο -10 από τους "κόκκινους".

O Tεέμου Πούκι έδωσε το προβάδισμα στα "καναρίνια" στο 26ο λεπτό, αλλά στο 38' η Λέστερ έφερε το ματς στα ίσα χάρη σε αυτογκόλ του Τιμ Κρουλ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και έψαξαν τη μεγάλη ανατροπή, αλλά ο Ολλανδός τερματοφύλακας κράτησε όρθια την ομάδα του σε αρκετές περιπτώσεις.

Λέστερ - Νόριτς | 1-1 | HIGHLIGHTS

Την ίδια ώρα, η Μπόρνμουθ έφυγε με σπουδαίο διπλό από το Λονδίνο, καθώς επικράτησε 1-0 της Τσέλσι χάρη σε γκολ του Νταν Γκόσλινγκ στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης. Μάλιστα, η συγκεκριμένη ήττα "πονάει" ακόμη περισσότερο τους Λονδρέζους, αφού είχαν την ευκαιρία να πιάσουν, έστω και προσωρινά, τη Σίτι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Τσέλσι - Μπόρνμουθ | 0-1 | HIGHLIGHTS