ΑΓΓΛΙΑ

Μπόρνμουθ - Άρσεναλ 1-2: Στους "16" του FA Cup οι κανονιέρηδες

Arsenal's Bukayo Saka, left, and Bournemouth's Harry Wilson battle for the ball during the English FA Cup fourth round soccer match between AFC Bournemouth and Arsenal at Vitality Stadium, Bournemouth, England, Monday, Jan. 27, 2020. (John Walton/PA via AP) JOHN WALTON/PA VIA AP

Με πρωταγωνιστές τους νεαρούς Έντι Ενκετιά και Μπουκάγιο Σακά, η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Μπόρνμουθ και πήρε την πρόκριση για τη φάση των 16 του FA Cup.

Παρά το εκτεταμένο rotation του Μικέλ Αρτέτα, ο οποίος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες, η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Μπόρνμουθ στο "Ντιν Κορτ" και πήρε την πρόκριση για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Αγγλίας.

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ο αριστερός μπακ των "κανονιέρηδων", Μπουκάγιο Σακά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με όμορφο διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Οι Λονδρέζοι, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να αγωνίζεται βασικός, διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έψαξαν και δεύτερο γκολ για να "καθαρίσουν" σε μεγάλο βαθμό με την υπόθεση-πρόκριση.

Στο 26ο λεπτό, ο Σακά από εκτελεστής έγινε... δημιουργός, γυρνώντας υπέροχα στον Έντι Ενκετιά, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ, διαμορφώνοντας το 2-0. Oι παίκτες του Αρτέτα διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και πήραν στα αποδυτήρια προηγούμενη με δύο γκολ διαφορά.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο παρτενέρ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, Σκόντραν Μουστάφι, που ήταν εκ των διακριθέντων στο πρώτο ημίχρονο, τραυματίστηκε και αποχώρησε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο και υπάρχουν φόβοι για τη σοβαρότητα του τραυματισμού του.

Οι "κανονιέρηδες" δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά και πήραν μία εύκολη πρόκριση. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σαμ Σάριτζ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 4ΟΥ ΓΥΡΟΥ ΤΟΥ FA CUP:

Παρασκευή 24 Ιανουαρίου

ΚΠΡ - Σέφιλντ Γουένσντεϊ 1-2 (90+3' Γουέλς / 43' Φοξ, 90+1' Γουίναλ)

Νορθάμπτον - Ντέρμπι Κάουντι 0-0

Σάββατο 25 Ιανουαρίου

Μπρέντφορντ - Λέστερ 0-1 (4' Ιχεανάτσο)

Μπέρνλι - Νόριτς 1-2 (72' Πίτερς / 53' Χάνλεϊ, 57' Ντρμιτς)

Κόβεντρι - Μπέρμιγχαμ 0-0

Μίλγουολ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-2 (62' Μπέσιτς, 84' Νόργουντ)

Νιούκαστλ - Όξφορντ 0-0

Πόρτσμουθ - Μπάρνσλεϊ 4-2 (37' Κλόσε, 45+1' Μαρκίς, 62' Κούρτις, 76' Μπούργκες / 60' Γούντροου, 90+1' Τσάπλιν)

Ρέντινγκ - Κάρντιφ 1-1 (8' Μεϊτέ / 5' Πάτερσον)

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 1-1 (87' Μπουφάλ / 58' Σον)

Γουέστ Χαμ - Γουέστ Μπρομ 0-1 (9' Τάουνσεντ)

Χαλ - Τσέλσι 1-2 (78' Γκροσίτσκι / 6' Μπατσουαγί, 64' Τομόρι)

Κυριακή 26 Ιανουαρίου

Μάντσεστερ Σίτι - Φούλαμ 4-0 (8' πεν. Γκιουντογκάν, 19' Μπερνάρντο Σίλβα, 72' 75' Ζεζούς)

Τρανμίρ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-6 (10' Μαγκουάιρ, 13' Ντάλοτ, 16' Λίνγκαρντ, 41' Τζόουνς, 45' Μαρσιάλ, 56' πεν. Γκρίνγουντ)

Σριούσμπερι - Λίβερπουλ 2-2 (65' πεν. 75' Κάμινγκς / 15' Τζόουνς, 46' αυτ. Λοβ)