ΑΓΓΛΙΑ

Σριούσμπερι - Λίβερπουλ 2-2: Ηρωική ισοπαλία κόντρα στους κόκκινους

Shrewsbury's Shaun Whalley, right, duels for the ball with Liverpool's Dejan Lovren during the English FA Cup fourth round soccer match between Shrewsbury Town and Liverpool at the Montgomery Waters Meadow in Shrewsbury, England, Sunday, Jan. 26, 2020. (AP Photo/Rui Vieira) AP PHOTO/RUI VIEIRA

Αν και προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά η Λίβερπουλ ισοφαρίστηκε σε 2-2 με την Σριούσμπερι και έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε ρεβάνς στο Άνφιλντ με φόντο τους "16" του FA Cup.

Η αναμέτρηση της Σριούσμπερι της League 1 με την πρωταθλήτρια Ευρώπης και κόσμου Λίβερπουλ είχε χαρακτηριστεί από πολλούς ως μία μάχη μεταξύ του Δαυΐδ και του Γολιάθ, ωστόσο όσοι είχαν βιαστεί να ξεγράψουν την ομάδα του Σαμ Ρίκετς διαψεύστηκαν παταγωδώς.

Και αυτό γιατί οι κόκκινοι του Γιούργκεν Κλοπ άνοιξαν το σκορ στο 15' με τον Τζόουνς (σε ηλικία 18 ετών και 361 ημερών έγινε ο πρώτος έφηβος που σκόραρε σε διαδοχικές εμφανίσεις του με την Λίβερπουλ μετά τον Ραχίμ Στέρλινγκ τον Απρίλιο του 2014) και διπλασίασαν τα τέρματά τους με αυτογκόλ του Λοβ μόλις 28'' από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι απέδειξαν πως δεν ήταν διατεθειμένοι να πετάξουν λευκή πετσέτα.

Στο 65' ο Κάμινγκς έβαλε ξανά την ομάδα του στο ματς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 75' έβαλε φωτιά στο "Meadow" με υπέροχο πλασέ μέσα από την περιοχή με το οποίο έγραψε το 2-2, με την Σριούσμπερι να μετράει 10 τελικές προσπάθειες (5 εντός εστίας) στο 80ο λεπτό εναντι 9 (2 εντός εστίας) της Λίβερπουλ!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κλοπ έριξε στο ματς τους Σαλάχ και Φιρμίνο ψάχνοντας το τρίτο γκολ που θα έδινε την πρόκριση στην ομάδα του (στο 91' ο Σαλάχ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι μετά από γλυκιά σέντρα του Φιρμίνο), όμως αυτό δεν ήρθε, με την Σριούσμπερι να παίρνει πανάξια την ισοπαλία και τις δύο ομάδες να οδηγούνται σε αγώνα ρεβάνς στο Άνφιλντ!

Γεγονός που πανηγυρίστηκε έξαλλα από το κοινό της Σριούσμπερι, με εκατοντάδες οπαδούς να εισβάλλουν ειρηνικά στον αγωνιστικό χώρο για να αποθεώσουν τους παίκτες του Ρίκετς για αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα που τους επιτρέπει να παίξουν σε ένα ιστορικό ματς στο Άνφιλντ απέναντι στην ισχυρή Λίβερπουλ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 4ΟΥ ΓΥΡΟΥ ΤΟΥ FA CUP:

Παρασκευή 24 Ιανουαρίου

ΚΠΡ - Σέφιλντ Γουένσντεϊ 1-2 (90+3' Γουέλς / 43' Φοξ, 90+1' Γουίναλ)

Νορθάμπτον - Ντέρμπι Κάουντι 0-0

Σάββατο 25 Ιανουαρίου

Μπρέντφορντ - Λέστερ 0-1 (4' Ιχεανάτσο)

Μπέρνλι - Νόριτς 1-2 (72' Πίτερς / 53' Χάνλεϊ, 57' Ντρμιτς)

Κόβεντρι - Μπέρμιγχαμ 0-0

Μίλγουολ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-2 (62' Μπέσιτς, 84' Νόργουντ)

Νιούκαστλ - Όξφορντ 0-0

Πόρτσμουθ - Μπάρνσλεϊ 4-2 (37' Κλόσε, 45+1' Μαρκίς, 62' Κούρτις, 76' Μπούργκες / 60' Γούντροου, 90+1' Τσάπλιν)

Ρέντινγκ - Κάρντιφ 1-1 (8' Μεϊτέ / 5' Πάτερσον)

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 1-1 (87' Μπουφάλ / 58' Σον)

Γουέστ Χαμ - Γουέστ Μπρομ 0-1 (9' Τάουνσεντ)

Χαλ - Τσέλσι 1-2 (78' Γκροσίτσκι / 6' Μπατσουαγί, 64' Τομόρι)

Κυριακή 26 Ιανουαρίου

Μάντσεστερ Σίτι - Φούλαμ 4-0 (8' πεν. Γκιουντογκάν, 19' Μπερνάρντο Σίλβα, 72' 75' Ζεζούς)

Τρανμίρ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-6 (10' Μαγκουάιρ, 13' Ντάλοτ, 16' Λίνγκαρντ, 41' Τζόουνς, 45' Μαρσιάλ, 56' πεν. Γκρίνγουντ)

Σριούσμπερι - Λίβερπουλ 2-2 (65' πεν. 75' Κάμινγκς / 15' Τζόουνς, 46' αυτ. Λοβ)