EURO

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στην U19 η Πορτογαλία

Portugal's Alexandre Silva, left, and France's Lucas Tousart, right, challenge for the ball during the European Under-19 Championship semifinal soccer match between Portugal and France in Mannheim, Germany, Thursday, July 21, 2016. (Uwe Anspach/dpa via AP) AP

Η Πορτογαλία νίκησε 4-3 στην παράταση την Ιταλία στο "ΟmaSP Stadion" και κατέκτησε το Euro U19. Τέταρτη κατάκτηση για τη "σελεσάο", πρώτη μετά το 1999, στον τελικό με τα περισσότερα γκολ. (VIDEOS)

Πέρυσι (2017) στα γήπεδα της Γεωργίας έφθασε στον τελικό, αλλά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τροπαίου καθώς γνώρισε την ήττα (2-1) από την Αγγλία. Φέτος, πήρε την "εκδίκησή" της.

Η Πορτογαλία νίκησε 4-3 την Ιταλία στη Φινλανδία και πανηγύρισε την κατάκτηση του Euro U19 του 2018. Η "σελεσάο" άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση του "OmaSP Stadion" του Σεϊναγιόσκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Ζοάο Φελίπε (Μπενφίκα). Ο Φρανσίσκο Τρινκάο (Μπράγκα) έκανε το 2-0 για τους Ίβηρες στο 72', αλλά η "σκουάντρα ατζούρα" με δύο γκολ του Κιν (Γιουβέντους) μέσα ισάριθμα λεπτά (75' και 76') έφθασε στην ισοφάριση κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, η Πορτογαλία ανέκτησε το προβάδισμα με γκολ του Ζοάο Φιλίπε στο 104', η εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας ισοφάρισε σε 3-3 με τον Σκαμάτσα (Σασουόλο) στο 107' κι ο Πέδρο (Ντεπορτίβο) διαμόρφωσε το τελικό 4-3 στο 109'.

Αυτή ήταν η τέταρτη κατάκτηση του σχετικού τροπαίου για τους Πορτογάλους, η πρώτη όμως μετά το 1999 (1961, 1994, 1999, 2018). Η τελευταία κατάκτηση της Ιταλίας ήταν το 2003 (τρεις συνολικά έχει η "σκουάντρα ατζούρα"). Πρώτες σε κατακτήσεις είναι οι Αγλλία και Ισπανία με 10, ακολουθεί η Γαλλία με 8 και οι Γερμανία και Ρωσία με 6.

ΙΤΑΛΙΑ (Νικολάτο): Πλιτζάρι, Μπελανόβα, Μπετέλα, Τζαναντρέα, Τριπαλντέλι (65' Καντέλα), Φρατέζι, Τονάλι (92' Μαρκούτσι), Τζανιόλο, Σκαμάτσα, Μελεγκόνι (59' Καπόνε), Πιναμόντι (46' Κιν)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Έλιο Σόουζα): Ζοάο Βιρζίνια, Ρούμπεν Βινάγκρε, Τιέρι Κορέιρα, Νταβίντ Κάρμο, Φλορεντίνο Λουίς, Ντομίνγκος Κίνα (90' Νούνο Σάντος), Νούνο Ενρίκε, Ζοζέ Γκόμες (83' Μεζάκε Τζου), Ζοάο Φελίπε (120 Φελίπε Μόουρα), Φρανσίσκο Τρινκάο (101' Πέδρο).