EUROPA LEAGUE

Εuropa League: Στους 32 Γάνδη, Βόλφσμπουργκ, Άλκμααρ, Μπράγκα, Γουλβς

Wolfsburg players celebrates after teammate Wout Weghorst scored the opening goal during the Europa League group I soccer match between Gent and Wolfsburg at KAA Gent Stadium in Ghent, Belgium, Thursday, Oct. 24, 2019. The match ended in a 2-2 draw. (AP Photo/Francisco Seco) AP

Οι Γάνδη, Βόλφσμπουργκ, Άλκμααρ, Μπράγκα και Γουλβς εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στους 32 του Europa League. Χαμός σε έβδομο και δέκατο όμιλο.

Η Πόρτο έφερε τούμπα τον 7ο όμιλο. Βρέθηκε να χάνει στη Βέρνη από το γκολ του Φάσναχτ μόλις επτά λεπτά μετά την έναρξη του ματς, αλλά με τον Βενσάν Αμπουμπακάρ έφθασε στην ανατροπή και τη νίκη (1-2), ενώ έπιασε τη Ρέιντζερς στη δεύτερη θέση.

Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο Ρότερνταμ από γκολ του Τόορνστρα, πήρε προβάδισμα με τις δυο κεφαλιές του Μορέλος, αλλά δεν έφυγε με τη νίκη. Ο Σινιστέρα ισοφάρισε για τους Ολλανδούς.

7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Γιουνγκ Μπόις - Πόρτο 1-2 (7' Φάσναχτ / 76', 80' Αμπουμπακάρ)

Φέγενοορντ - Ρέιντζερς 2-2 (33' Τόορνστρα, 68' Σινιστέρα/ 53', 65 Μορέλος)

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (12/12)

Πόρτο - Φέγενοορντ (22:00)

Ρέιντζερς - Γιουνγκ Μπόις (22:00)

Η Εσπανιόλ ήταν πριν την έναρξη του ματς της Βουδαπέστης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αυτό, ωστόσο, δεν εμπόδισε τους Καταλανούς να κάνουν τη ζημιά στη Φερεντσβάρος. Πάγωσαν το γήπεδο με τον Νταρντέρ στο έκτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου και η Λουντογκόρετς παραμένει στη δεύτερη θέση, καθώς πήρε ισοπαλία 1-1 στη Μόσχα από την αδιάφορη ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα της Βουλγαρίας ή της Ουγγαρίας θα συνοδεύσει την Εσπανιόλ στους 32.

8ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Φερεντσβάρος - Εσπανιόλ 2-2 (23' Σίγκερ, 91' πεν. Σκβάρκα / 31' Όσκαρ Μελέντο, 90+6' Νταρντέρ)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Λουντογκόρετς 1-1 (76' Τσαλόβ / 71' Κεσέρου)

H ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (12/12)

Λουντογκόρετς - Φερεντσβάρος (22:00)

Εσπανιόλ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας (22:00)

Γάνδη και Βόλφσμπουργκ συνεχίζουν στους 32 του Europa League. Η Βόλφσμπουργκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέρχορστ έφυγε με τη νίκη από τη Λβιβ, ενώ ο βαθμός στο Ζοφρουά Γκισάρ αρκούσε για τη Γάνδη προκειμένου κι αυτή να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

9ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ολεκσάντρια - Βόλφσμπουργκ 0-1 (45+1' Βέρχορστ)

Σεντ-Ετιέν - Γάνδη 0-0

Γάνδη - Ολεκσάντρια (22:00)

Βόλφσμπουργκ - Σεντ-Ετιέν (22:00)

Χαμός στον 10ο όμιλο! Η Ρόμα πέρασε από την Κωνσταντινούπολη με 3-0. Δεν συνάντησε αντίσταση από την Μπασακσεχίρ και τη συνέτριψε με 3-0. Βερτού (με πέναλτι), Κλάιφερτ και Τζέκο πέτυχαν τα γκολ των τζαλορόσι.

Η Γκλάντμπαχ δυσκολεύτηκε στο Γκρατς, αλλά έφυγε με το τρίποντο. Τη λύση έδωσε ο Στιντλ στο 60ό λεπτό. Ο αρχηγός των πουλαριών σφράγισε τη νίκη. Γκλάντμπαχ, Ρόμα και Μπασακσεχίρ θα διεκδικήσουν τις δυο θέσεις στην τελευταία (6η) αγωνιστική.

10ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μπασακσεχίρ - Ρόμα 0-3 (30' Βερτού, 41' Κλάιφερτ, 45' Τζέκο)

Βόλφσμπεργκερ - Γκλάντμπαχ 0-1 (60' Στιντλ)

Ρόμα - Βόλφσμπεργκερ (22:00)

Γκλάντμπαχ - Μπασακσεχίρ (22:00)

Μπράγκα και Γουλβς βρίσκονται ήδη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το ματς στο Μουνισιπάλ της πόλης του πορτογαλικού Βορρά είχε έξι γκολ, αλλά όχι νικητή. Οι μινιότος προηγήθηκαν, αλλά η Γουλβς το γύρισε με 3-1, αλλά οι Πορτογάλοι πήραν το βαθμό χάρη στο 3-3.

Η Μπεσίκτας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Σλόβαν, κατάφερε κι έκανε την ανατροπή. Την ολοκλήρωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με εκτέλεση πέναλτι του Λιάιτς. Οι Τούρκοι και οι Σλοβάκοι δεν θα έχουν ευρωπαϊκή συνέχεια.

11ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μπράγκα - Γουλβς 3-3 (7' Αντρέ Όρτα,64' Παουλίνιο, 79' Φρανσέρζιο / 14' Ραούλ Χιμένες, 34' Ντόχερτι, 35' Τραορέ)

Μπεσίκτας - Σλόβαν 2-1 (76' Ρόκο, 90+1' πεν. Λιάιτς / 35' Ντάνιελ)

Σλόβαν - Μπράγκα (22:00)

Γουλβς - Μπεσίκτας (22:00)

Η Παρτίζαν προηγήθηκε 2-0 στη Χάγη και όλα έδειχναν ότι θα έβαζε φωτιά στον όμιλο. Ο Ασάνο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Βελιγραδίου στο 16ο λεπτό και ο Σούμπα στο 27ο διεύρυνε το προβάδισμα των ασπρόμαυρων.

Η AZ, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Ντρούιφ μείωσε το σκορ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου στο 88ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ισοφάρισε στο τελικό 2-2 για την ολλανδική ομάδα.

Έτσι ο Παντελής Χατζηδιάκος - αποχώρησε τραυματίας στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου - και η παρέα του έκλεισαν θέση για τους 32 της διοργάνωσης.