ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αμιάν - Μαρσέιγ 1-3: "Απόδραση" με χατ-τρικ Τοβέν

Marseille's Valere Germain, center, celebrates with teammates Florian Thauvin, left, and Kevin Strootman, after scoring scores his side's third goal during the League One soccer match between Marseille and Strasbourg at the Velodrome stadium, in Marseille, southern France, Wednesday, Sept. 26, 2018. (AP Photo/Claude Paris) AP

Το χατ-τρικ του Φλοριάν Τοβέν οδήγησαν τη Μαρσέιγ στην εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Αμιάν για τη 14η αγωνιστική της Ligue 1. Έμεινε στον πάγκο ο Κώστας Μήτρογλου.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Μαρσέιγ - μετά από εκείνη της περασμένης αγωνιστικής εντός έδρας με την Ντιζόν - καθώς επικράτησε 3-1 της Αμιάν στο "Stade Crédit Agricole de la Licorne".

Ο Ντιαμπασί άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του ματς. Ο Τοβέν στο 26ο ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο ίδιος στο 80ό έβαλε μπροστά την ομάδα της Μασσαλίας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφθασε στο χατ-τρικ, καθώς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο τεχνικός των "Phoceens", Ρουντί Γκαρσιά, δεν χρησιμοποίησε τον Έλληνα διεθνή επιθετικό, Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος παρακολούθησε την αναμέτρηση της Αμιάν από τον πάγκο.

ΑΜΙΑΝ: Γκιρντνέρ, Κραφτ, Γκουανό, Ντιμπασί, Λεφόρ, Μονκοντουί, Γκναορέ, Μπλιν (87' Γκάνσο), Οτέρο (62' Μποντμέρ), Γκόντος, Μεντόσα.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Μανταντά, Σαρ, Ραμί, Ρολάντο, Σάκαϊ, Οκάμπος, Λοπέζ, Σανσόν, Τοβέν, Παγέτ (89' Καμαρά), Ενζιέ (65' Ζερμέν).