ΓΑΛΛΙΑ

Η Ντιζόν "σόκαρε" τη Λιόν

Olympique Lyon players react after Barcelona defender Gerard Pique scored his side's fourth goal during the Champions League round of 16, 2nd leg, soccer match between FC Barcelona and Olympique Lyon at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, Wednesday, March 13, 2019. (AP Photo/Manu Fernandez) AP

Η Λιόν βλέπει τους ομίλους του Champions League ν' απομακρύνονται, καθώς γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα (1-3) από την Ντιζόν που έμεινε ζωντανή για να γλιτώσει τον απευθείας υποβιβασμό στη Ligue 2.

Τι κι αν άνοιξε το σκορ δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του ματς στο "Groupama Stadium" με τον Τεριέ. Στο έβδομο λεπτό η Ντιζόν είχε κάνει ήδη την ανατροπή στην έδρα της Λιόν.

Ο Σαΐντ με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά (τρίτο και έβδομο) έκανε το 1-2. Ο Ραφαέλ με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 65ο λεπτό. Οι "γκον" μετά από αυτή την οδυνηρή ήττα βλέπουν τους ομίλους του Champions League της επόμενης σεζόν ν' απομακρύνονται - η Λιλ εάν νικήσει πάει τη διαφορά στο +7 - καθώς η τρίτη θέση οδηγεί στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Αντίθετα, η Ντιζόν έμεινε ζωντανή για να γλιτώσει τον απευθείας υποβιβασμό στη Ligue 2. Πριν από το ματς ήταν ουραγός, πλέον εν αναμονή των ματς των Καέν (στη Νιμ) και Γκινγκάμπ (εντός με Μονακό) αναρριχήθηκε στην 18η θέση, η οποία οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντιμπουά, Μαρσέλο, Ντεναγέ, Ραφαέλ, Τουσάρ (63' Εντομπελέ), Αουάρ, Τεριέ (75' Μπερτράν Τραορέ), Φεκίρ, Κορνέ, Ντεμπελέ (63' Ντεπάι).

ΝΤΙΖΟΝ: Ρούναρσον, Σαφίκ (86' Αλφόνς), Γιαμπερέ, Λοτοά, Χανταντί, Μαριέ, Μπαλμόν, Αμαλφιτανό, Ταβάρες, Ζανό (84' Καμπά), Σαΐντ (90+3' Τσανγκ-Χουν).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 5 Απριλίου

Μπορντό - Μαρσέιγ 2-0 (27' πεν. Καμανό, 71' Ντε Πρεβίλ)

Σάββατο 6 Απριλίου

Λιόν - Ντιζόν 1-3 (1' Τεριέ / 3', 7' Σαΐντ, 65' αυτ. Ραφαέλ)

Αμιάν - Σεντ-Ετιέν 2-2 (23' 61' Κονατέ / 16' Κολό, 90' Καμπελά)

Ανζέ - Ρεν 3-3 (47' 90' Ρεν-Αντελέντ, 52' Μπαοκέν / 35' 75' πεν. Μπεν Αρφά, 59' Νιανγκ)

Γκινγκάμπ - Μονακό 1-1 (23' Εμποά / 90' Γιόβετιτς)

Νιμ - Καέν 2-0 (85' Μπουανγκά, 90' αυτ. Γκραντίτ)