ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Ανατροπή Champions League η Μαρσέιγ

Marseille's players celebrate after scoring their side's first goal during the French League One soccer match between Lille and Marseille at the Lille Metropole stadium in Villeneuve d'Ascq, northern France, Sunday, Feb. 16, 2020. (AP Photo/Michel Spingler) AP

Η Μαρσέιγ έφυγε από τη Λιλ με τη νίκη (1-2) χάρη στο γκολ του Μπενεντέτο και πρέπει ν' "αυτοκτονήσει" για να χάσει τη δεύτερη θέση και την επιστροφή στους ομίλους του Champions League.

Η καλύτερη Μαρσέιγ των τελευταίων ετών σε μια ακόμη επιβεβαίωση. Η ομάδα της Μασσαλίας βρέθηκε πίσω στο σκορ στο Πιέρ Μορουά της Λιλ από το γκολ του Όσιμεν, αλλά έφθασε μέσα σε τρία λεπτά στην ανατροπή και τη νίκη.

Οι Φωκαείς ισοφάρισαν με το γκολ του Μανταβά στο 66ο λεπτό και πήραν το προβάδισμα με τον Αργεντινό επιθετικό τους, Ντάριο Μπενεντέτο, ύστερα από τρία λεπτά (69'). Η Μαρσέιγ έχει ουσιαστικά καπαρώσει τη δεύτερη θέση.

Μπορεί να μην έχει πρακτικά ελπίδες για το πρωτάθλημα - σε απόσταση δέκα βαθμών από την παντοδύναμη Παρί Σεν-Ζερμέν - αλλά μόνο εάν "αυτοκτονήσει" θα χάσει τη δεύτερη θέση και την επιστροφή της στους ομίλους του Champions League.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου

Μονακό - Μονπελιέ 1-0 (52' Σλιμανί)

Σάββατο 15 Φεβρουαρίου

Αμιάν - Παρί Σεν Ζερμέν 4-4 (5', 90+1' Γκιρασί, 29' Κακουτά, 40' Ντιαμπατέ / 45' Ερέρα, 60', 65' Κουασί, 74' Ικάρντι)

Μπορντό - Ντιζόν 2-2 (35' Χουάνγκ, 64' Μπριάντ / 16', 72' Χουιάρ)

Ναντ - Μετς 0-0

Τουλούζ - Νις 0-2 (12' Μελού, 90+5' Ερέλ)

Νιμ - Ανζέ 1-0 (80' Κονέ)