ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Κόλλησε στο Μετς η Μαρσέιγ

Marseille's Nemanja Radonjic reacts during the French League One soccer match between Marseille and Bordeaux at the Velodrome stadium in Marseille, southern France, Sunday, Dec. 08, 2019. (AP Photo/Daniel Cole) AP

Η Μαρσέιγ έμεινε πίσω στο σκορ στο Μετς, αλλά έσωσε το βαθμό (1-1) με τον Ράντονιτς. Διεκόπη το σερί έξι νικών για την ομάδα της Μασσαλίας, η οποία κινδυνεύει να μείνει στο -7 από την Παρί και την κορυφή.

Σερί ήταν και πάει για τη Μαρσέιγ. Η ομάδα της Μασσαλίας έτρεχε έξι διαδοχικά ματς με νίκη, αλλά δεν μπόρεσε να τα κάνει επτά στο Σαντ-Σιμποριάν του Μετς.

Οι Phoceens έμειναν στο 1-1 με την τοπική ομάδα, θα είναι στη δεύτερη θέση της Ligue 1 ό,τι και να γίνει την 18η αγωνιστική, αλλά μπορεί η διαφορά ν' αυξηθεί στους επτά και την κορυφή εάν η Παρί Σεν-Ζερμέν στο Ζοφρουά Γκισάρ του Σεντ-Ετιέν.

Οι γκρενά άνοιξαν το σκορ στο 40ό λεπτό με τον Οπά Ενγκέτ με προβολή στην κίνηση να τελειώνει ιδανικά την εξαιρετική ομαδική προσπάθεια. Ο σκόρερ κέρδισε πέναλτι στο 53ο λεπτό, αλλά ο Πελέ - είχε αντικαταστήσει τον Μανταντά στο 31ο λεπτό - απέκρουσε την εκτέλεση του Ντιαλό.

Η Μαρσέιγ έφθασε στην ισοφάριη στο 70ό λεπτό με τον Ράντονιτς να πραγματοποιεί εξαιρετική κίνηση εντός περιοχής και με σουτ μέσα από την περιοχή να σώζει το βαθμό για τους φιλοξενούμενους.