ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Κορυφή η Ναντ με διπλό στη Λιόν

Abdoulaye Toure of Nantes, right, shakes hand with Medhi Abeid at the end of the French League One soccer match between Nantes and Montpellier at the La Beaujoire Stadium in Nantes, western France, Saturday, Aug. 31, 2019. Nantes won 1-0. (AP Photo/David Vincent) AP

Η Ναντ πέρασε (0-1) με το γκολ του Σαμουέλ Μουτουσαμί στο 59ο λεπτό από τη Λιόν κι ανέβηκε στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος.

Εκπληκτική εκκίνηση στη Ligue 1 της τρέχουσας σεζόν για τα καναρίνια του Κριστιάν Γιουρκίφ. Η Ναντ πέρασε από το Παρκ Ολιμπίκ Λιονέ καθώς επικράτησε με 1-0 τη Λιόν.

Το γκολ του Σαμουέλ Μουτουσαμί στο 59ο λεπτό έκρινε το ματς και τη νίκη των φιλοξενούμενων υπέρ των γκον. Ο 23χρονος έκανε κούρσα από δεξιά, πέρασε τον αντίπαλό του και με τη βοήθεια και της κόντρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Λόπες.

Έτσι η ομάδα της Βρετάνης πέρασε στην κορυφή της πρώτης κατηγορίας του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η μέτρια .έως κακή πορεία της Λιόν συνεχίζεται, καθώς μετά από οκτώ ματς έχει δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Το βραζιλιάνικο δίδυμο των Σιλβίνιο (προπονητής) και Ζουνίνιο Περναμπουκάνο (αθλητικός διευθυντής) τα έχει βρει σκούρα στην εκκίνηση της σεζόν.