ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Τρένο και με ανατροπή η Μαρσέιγ

Marseille players celebrate after Marseille's Morgan Sanson scored his side's opening goal during the French League One soccer match between Marseille and Lille at the Velodrome stadium in Marseille, southern France, Saturday, Nov. 2, 2019. (AP Photo/Daniel Cole) AP

Η Μπορντό του Πάουλο Σόουζα προηγήθηκε στο Βελοντρόμ με τον Αντλί, αλλά η Μαρσέιγ του Βίλας-Μπόας έφθασε στην ανατροπή και τη νίκη (3-1). Έξι στα έξι για τους Phoceens, τη μοναδική ομάδα που μπορεί ν' απειλήσει την Παρί.

Αυτή η Μαρσέιγ έχει χαρακτήρα, προσωπικότητα και ταυτότητα από σκληρό μέταλλο. Ακόμη κι όταν βρίσκεται πίσω στο σκορ, ακόμη κι όταν όλα πηγαίνουν στραβά, έχει τον τρόπο και φθάνει στη νίκη.

Την έκτη διαδοχική. Τι κι αν ο Ντάριο Μπενεντέτο έμεινε εκτός με πρόβλημα της τελευταίας στιγμής; Τι κι αν η εξαιρετική φέτος Μπορντό του Πάουλο Σόουζα άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ μετά από τρομερή ομαδική προσπάθεια του Γιασίν Αντλί;

Οι Phoceens βρήκαν το δρόμο για την ισοφάριση με κοντινή κεφαλιά του Ζορντάν Αμαβί στο 48ο λεπτό. Έφθασε μάλιστα και στην ανατροπή. Σε μια υποδειγματική πίεση ψηλά, ο Σανσόν πήρε την μπάλα και με κεραυνό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό σκορ (3-1) διαμόρφωσε ο εξαιρετικός 23χρονος Σέρβος μέσος, Νέμανια Ράντονιτς, στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του ματς.

Η ομάδα της Μασσαλίας είναι η μοναδική αξιόπιστη δύναμη στη Ligue 1 της τρέχουσας σεζόν. Διατήρησε το -5 από την Παρί Σεν-Ζερμέν, αν και η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας έχει το ματς που είχε αναβληθεί με τη Μονακό.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου

Λιλ - Μπρεστ 1-0 (16' Όσιμεν)

Νιμ - Λιόν 0-4 (16' πεν., 64' Ντεπάι, 71' Αουάρ, 79' Άντερσεν)

Σάββατο 7 Δεκεμβρίου

Μονπελιέ - Παρί Σεν-Ζερμέν 1-3 (41' αυτ. Παρέδες / 74' Νεϊμάρ, 76' Εμπαπέ, 81' Ικάρντι)

Νις - Μετς 4-1 (9' 41' πεν. Τσιπριέν, 59' Γκαναγκό, 75' Μελού / 74' Νιάν)

Ρεν - Ανζε 2-1 (24' 80' Νιάνγκ / 90+3' Αλιουί)

Στρασμπούρ - Τουλούζ 4-2 (7' Κονέ, 26' Τόμασον, 48' Αχόρκε, 75' Μοτίμπα / 3' Μίριν, 50' Σαΐντ)

Μονακό - Αμιάν 3-0 (62' Μπεν Γεντέρ, 66' Μαριπάν, 69' Μπαλντέ)