ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Ήττα για Μπάγερν στο Λεβερκούζεν, στο +7 η Ντόρτμουντ

Dortmund's Marco Reus celebrates the opening goal during a German Bundesliga soccer match between Eintracht Frankfurt and Borussia Dortmund in Frankfurt, Germany, Saturday, Feb. 2, 2019. (AP Photo/Michael Probst) AP

Η Μπάγερν γνώρισε την ήττα (3-1) στο Λεβερκούζεν από την Μπάγερ και η πρωτοπόρος Ντόρτμουντ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη, αύξησε στους επτά βαθμούς τη διαφορά της από τους Βαυαρούς.

Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ στην "Commerzbank-Arena" με τον Μάρκο Ρόις στο 22ο λεπτό, αλλά ο πρώτος σκόρερ της Bundesliga (14 γκολ), Λούκα Γιόβιτς, ισοφάρισε για την Άιντραχτ μετά από δεκατέσσερα λεπτά (36') και διαμόρφωσε το τελικό ισόπαλο (1-1) σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Μπορεί οι Βεστφαλοί να μην έφυγαν με τη νίκη από τη Φρανκφούρτη, αλλά αύξησαν σε επτά βαθμούς (κατά ένα σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική) τη διαφορά τους από την Μπάγερν. Η ομάδα του Μονάχου άνοιξε το σκορ στην "BayArena" της Λεβερκούζεν με τον Λέον Γκορέτσκα στο 41ο λεπτό.

Αλλά δεν απέφυγε την ήττα. Η Μπάγερ ισοφάρισε με τον Μπέιλι στο 51ο λεπτό κι έφθασε στην ανατροπή με τον Κέβιν Φόλαντ στο 63ο. Ο Λούκας Αλάριο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Μπέιλι στο 84', σκόραρε μετά από πέντε λεπτά (89') και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-1).

Σαν να μην έφτανε αυτό στην Μπάγερν Μονάχου η Γκλάντμπαχ πέρασε από την έδρα της Σάλκε και την έπιασε στη βαθμολογία. Όλα έγιναν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με δύο εκ των τριών αλλαγών του Χέκινγκ να σκοράρουν. Ο Κράμερ στο 85' και στις καθυστερήσεις ο Νιχάουζ διαμόρφωσαν το τελικό 0-2 το οποίο ανέβασε την Γκλάντμπαχ στους 42 βαθμούς.

Το γκολ του Έγκεσταϊν στο 64' έδινε για 87 λεπτά στη Βέρντερ τη νίκη στην έδρα της Νυρεμβέργης. Αλλά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τελικό 1-1 με τον Ίσακ στο 87ο λεπτό και ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Σπουδαίο διπλό έβγαλε και η Βόλφσμπουργκ στο Βερολίνο, καθώς επικράτησε 1-0 της Χέρτα με το γκολ του Βέρχορστ και προσέθεσε άλλους τρεις βαθμούς στην προσπάθειά της να βγει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν οι Χόφενχαϊμ και Φορτούνα. Ο Κράμαριτς άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι στο 16', αλλά ο Χένινγκς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46') χάρισε το βαθμό στην ομάδα από το Ντίσελντορφ.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Βάιζερ, Ταχ, Μπέντερ, Ουεντέλ, Χάβερτς (45+1' Μπάουμγκαρτλινγκερ), Αράνγκις, Μπραντ, Μπέιλι (84' Αλάριο), Φόλαντ, Μπελαραμπί (90+2' Παουλίνιο).

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ούλραϊχ, Ραφίνια (79' Ρενάτο Σάνσες), Σίλε, Χούμελς, Αλάμπα, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Μίλερ (74' Ναμπρί), Κομάν, Χάμες Ροντρίγκες (77' Ντέιβις), Λεβαντόβσκι.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Ντα Κόστα, Χιντερέγκερ, Χασέμπε, Εντικά, Κόστιτς, Ρόντε, Ζέλσον Φερνάντες, Γιόβιτς (55' Γκατσίνοβιτς), Ρέμπιτς, Αλέ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Βάιγκλ, Ντιαλό, Χακιμί, Βιτσέλ, Ντιλέινι, Γκερέιρο (77' Μπρουούν Λάρσεν), Ρόις, Σάντσο (65' Πούλισιτς), Πάκο Αλκάθερ (86' Γκέτσε).

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Μπρένετ (71' Σάλαϊ), Φογκτ, Ποσχ, Σουλτς, Αμίρι (61' Νέλσον), Γκρίλισχ, Ντεμιρμπάι, Γκάιγκερ, Ζοέλιντον (74' Μπελφοντίλ), Κράμαριτς.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ: Ρένσινχ, Τσίμερμαν, Αϊχάν, Μπόντζεκ, Χόφμαν, Γκίσελμαν, Φινκ, Μοράλες, Στέγκερ (90+4' Μπόρμουτ), Χένινγκς (84' Καραμάν), Ντουκς (68' Λουκεμπακιό).

ΧΕΡΤΑ: Γιαρστέιν, Λατσάρο, Σταρκ, Λούστενμπεργκερ, Ρέκικ, Πλάτενχαρτ (67' Μίτελστατ), Μάιερ (71' Ντάριντα), Γκρούγιτς, Ντούντα, Ιμπίσεβιτς (66' Καλού), Σέλκε.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστεελς, Βεράεχ, Νόχε, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Άρνολντ, Γκέρχαρτ, Ρετσμπέτσαϊ (90+2' Ουντουόκτσαϊ), Μαλί (86' Ουίλιαμ), Βέρχορστ, Στέφεν (66' Μπρέκαλο).

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ: Ματένια, Βαλεντίνι, Μαργκράιτερ, Έουερτον, Λάιμπολντ (46' Γκόντεν), Μπέρενς, Βούρα (67' Κερκ) Πέτρακ, Μίσιντιαν, Παλάσιος (82' Ίσακ), Τσρέφακ, Ματέους Περέιρα.

ΒΕΡΝΤΕΡ: Παβλένκα, Γκέμπρε Σελάσιε, Βελίκοβιτς, Μόισαντερ, Αουγκούστινσον, Έγκεσταϊν, Σάχιν (84' Μόβαλντ), Κλάασεν, Κρούζε, Χάρνικ (46' Σάρτζεντ), Ράσιτσα (Έγκεσταϊν).

ΣΑΛΚΕ: Νίμπελ, Οκζίπκα, Νάστασιτς, Σανέ, Ρούμπι (75' Ματόμπο), Καλιγκιούρι, Κονοπλιάνκα (61' Φάχρμαν), Μπενταλέμπ, Σερντάρ, ΜακΚένι, Ουτ

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σόμερ, Βεντ, Λανγκ, Γκίντερ, Ελβεντί, Σιντλ, Στρόμπλ (68' Κράμερ), Χόφμαν (83' Χέρμαν), Ζακαριά (78' Νιχάουζ), Αζάρ, Πλέα