ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Κορυφή με πεντάρα η Γκλάντμπαχ

Gladbach's scorer Patrick Herrmann, center, and his teammates celebrate their side's third goal during the German Bundesliga soccer match between Borussia Moenchengladbach and FC Augsburg in Moenchengladbach, Germany, Sunday, Oct. 6, 2019. (Marius Becker/dpa via AP) AP

Η Γκλάντμπαχ συνέτριψε με 5-1 την Άουγκσμπουργκ και πέρασε ξανά στην κορυφή της Bundesliga. Δεύτερη η Βόλφσμπουργκ, 1-0 την Ουνιόν. Ισοπαλία (2-2) στη Φρανκφούρτη ανάμεσα στην Άιντραχτ και τη Βέρντερ με γκολ στο 88' και στο 90+1'.

Η Γκλάντμπαχ εκμεταλλεύτηκε το δώρο που της έκανε η Χόφενχαϊμ νικώντας 2-1 στο Μόναχο την Μπάγερν το Σάββατο κι επέστρεψε στην κορυφή της πρώτης κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος.

Τα πουλάρια υποδέχθηκαν την Άουγκσμπουργκ και τη συνέτριψαν με 5-1. Πρωταγωνιστής για την πρωτοπόρο της Bundesliga o Χέρμαν, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ενώ οι Ζακάρια, Πλεά και Εμπολό τα άλλα τρία.

Στη δεύτερη θέση σκαρφάλωσε η Βόλφσμπουργκ, η οποία υποδέχθηκε την Ουνιόν και νίκησε 1-0 την ομάδα από το Βερολίνο. Το μοναδικό γκολ των λύκων και της αναμέτρησης πέτυχε ο Βέρχορστ στο 69ο λεπτό.

Απίθανο ματς διεξήχθη στη Φρανκφούρτη ανάμεσα στην Άιντραχτ και τη Βέρντερ. Η ομάδα της Βρέμης προηγήθηκε με γκολ του Κλάασεν στο 27', αλλά ο Ρόντε ισοφάρισε για τους αετούς. Ο Αντρέ Σίλβα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 88ο λεπτό, αλλά ο Ράσιτσα με γκολ στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στην Κόμερτσμπανκ Αρένα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 4 Οκτωβρίου

Χέρτα - Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-1 (37' Ιμπίσεβιτς, 44' Ντιλροσούν, 62' Νταριντά / 32' πεν. Χένινγκς)

Σάββατο 5 Οκτωβρίου

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Λειψία 1-1 (66' Φόλαντ / 78' Ενκουνκού)

Μπάγερν Μονάχου - Χόφενχαϊμ 1-2 (73' Λεβαντόβσκι / 54' 79' Ανταμιάν)

Φράιμπουργκ - Ντόρτμουντ 2-2 (55' Βάλντσμιντ, 89' αυτ. Ακαντζί / 20' Βιτσέλ, 67' Χακίμι)

Πάντερμπορν - Μάιντς 1-2 (14' Ζολίνσκι / 8' Κουάισον, 32' πεν. Μπροσίνσκι)

Σάλκε - Κολωνία 1-1 (71' Σερντάρ / 90+1' Έκτορ)

Κυριακή 6 Οκτωβρίου

Γκλάντμπαχ - Άουγκσμπουργκ 5-1 (2' Ζακάρια, 8', 13' Χέρμαν, 39' Πλεά, 83' Εμπολό / 80' Νίντερλεχνερ)

Βόλφσμπουργκ - Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (69' Βέρχορστ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Βέρντερ Βρέμης 1-1 (55' Ρόντε / 27' Κλάασεν)