ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Με 6άρα στα μπαράζ για την παραμονή της η Βέρντερ Βρέμης

Η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε 6-1 της Κολονίας και σκαρφάλωσε στην 16η θέση της Bundesliga που οδηγεί στα μπαράζ, ενώ η Φορτούνα Ντίσελντορφ, η οποία ηττήθηκε 2-0 από την Ουνιόν Βερολίνου, υποβιβάστηκε.

Μπορεί η Βέρντερ Βρέμης να βρισκόταν σε δύσκολη θέση πριν την έναρξη της 34ης αγωνιστικής, όμως τα έκανε όλα σωστά απέναντι στην Κολονία και πλέον έχει μία δεύτερη ευκαιρία στα μπαράζ της Bundesliga απέναντι στον τρίτο της δεύτερης κατηγορίας για να παραμείνει στα σαλόνια του γερμανικού ποδοσφαίρου.

Η Βέρντερ επικράτησε 6-1 της Κολονίας πραγματοποιώντας μία φανταστική εμφάνιση. Μέχρι το ημίχρονο είχε κάνει ήδη το 3-0 χάρη στα γκολ των Οζάκο (22'), Ράσιτσα (27') και Φούλκρουγκ (29'). Στο δεύτερο μέρος συνέχισε να πατάει το γκάζι και στο 55' ο Κλάαζεν έκανε το 4-0 με τον Ιάπωνα να γράφει τρία λεπτά αργότερα το 5-0. Στο 62' ο Ντρέξλερ μείωσε, αλλά ο Σάρτζεντ στο 68ο λεπτό σημείωσε το 6ο γκολ της Βέρντερ.

Από την άλλη, στην 2. Bundesliga υποβιβάστηκε η Φορτούνα Ντίσελντορφ, η οποία με την ήττα με 3-0 από την Ουνιόν Βερολίνου έπεσε στην 17η θέση με 30 πόντους. Η ομάδα του Ντίσελντορφ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 26ο λεπτό με τον Ούτζα, ενώ στο 54' ο Γκέντνερ διαμόρφωσε το 2-0 υπέρ των πρωτευουσιάνων. Στο 90' ο Αμπντουλαχί διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΣΤΟ CHAMPIONS LEAGUE Η ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ

Η Γκλάντμπαχ έκανε το καθήκον της κόντρα στην Χέρτα Βερολίνου, επικράτησε με 2-1 και διατηρήθηκε στην 4η θέση με 65 πόντους, όπου οδηγεί στους ομίλους του Champions League. Τα Πουλάρια προηγήθηκαν από νωρίς και μόλις στο 7ο λεπτό ο Γιόνας Χόφμαν έκανε το 1-0. Τη θέση στην κορυφαία διασυλλογική ευρωπαϊκή διοργάνωση κλείδωσε ο Εμπολό στο 78'. Το μόνο που κατάφερε η Χέρτα ήταν να μειώσει με τον Ιμπίσεβιτς στο 90'.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν μπορεί να επικράτησε 1-0 της Μάιντς, χάρη σε ένα γκολ του Βόλαντ στο 2ο λεπτό, όμως δεν κατάφερε να ανέβει στην 4η θέση και έτσι έμεινε στην 5η θέση που οδηγεί στους ομίλους του Europa League. Μαζί της στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση θα βρεθεί η εκπληκτική Χόφενχαϊμ, όπου διέλυσε την 2η Μπορούσια Ντόρτμουντ με 4-0. Ήταν ένα σόλο του Αντρέι Κράμαριτς, ο οποίος σκόραρε και τα τέσσερα γκολ των φιλοξενουμένων.

Η Βόλφσμπουργκ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην Bundesliga καταλαμβάνοντας την 7η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League. Οι Λύκοι ηττήθηκαν από την πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου με 4-0. Στο 4ο λεπτό ο Κομάν έκανε το 1-0, στο 37ο λεπτό με εκπληκτικό τρόπο διπλασίασε τα τέρματα των Βαυαρών ο Κουζάνς. Ο Λεβαντόβσκι δεν αστόχησε από το πέναλτι στο 72', ενώ ο Μίλερ πέτυχε το τελευταίο γκολ της ομάδας του την φετινή σεζόν.

Σε ένα αδιάφορο παιχνίδι, η Λειψία κέρδισε με 2-1 την Άουγκσμπουργκ και διατήρησε την 3η θέση της στην Bundesliga. Ο Τίμο Βέρνερ έκανε το 1-0 στο 28', ενώ με ωραίο τέρμα ισοφάρισε ο Βάργκας στο 71'. Τον τελευταίο λόγο είχε όμως ξανά ο Βέρνερ, ο οποίος έδωσε τη νίκη στους Ταύρους με ασίστ του Ανχελίνιο. Τέλος, η Φράιμπουργκ επικράτησε 4-0 της Σάλκε, με τους Βασιλικούς Μπλε να μην καταγράφουν ούτε ένα τρίποντο στην μετά-κορονοϊό εποχή.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 27 Ιουνίου

Βέρντερ Βρέμης - Κολονία 6-1 (22', 58' Οζάκο, 27' Ράσιτσα, 29' Φούλκρουγκ, 55' Κλάαζεν, 68' Σάρτζεντ / 62' Ντρέξλερ)

Ουνιόν - Φορτούνα 3-0 (26' Ούτζα, 54' Γκέντνερ, 90' Αμπντουλάχι)

Βόλφσμπουργκ - Μπάγερν 0-4 (4' Κομάν, 37' Κουζάνς, 72' Λεβαντόβσκι, 79' Μίλερ)

Ντόρτμουντ - Χόφενχαϊμ 0-4 (8' , 30', 47', 50' Κράμαριτς)

Μπάγερ - Μάιντς 1-0 (2' Βόλαντ)

Γκλάντμπαχ - Χέρτα 2-1 (7' Χόφμαν, 78' Εμπολό/90' Ιμπίσεβιτς)

Άιντραχτ - Πάντερμπορν 3-2 (9' Ρόντε,32' Άντρε Σίλβα / 56' Ντρέγκερ, 76' Σβερνίρχεν )

Φράιμπουργκ - Σάλκε 4-0 (20' Βάλντσμιντ, 38' Σμιντ, 46' Χέλερ, 57' Βάλντσμιντ)

Άουγκσμπουργκ - Λειψία 1-2 (72' Βάργκας / 28'-81' Βέρνερ)