ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Bundesliga: Σοκ στο 90'+3' για την Μπάγερν, στο +9 η Ντόρτμουντ

Dortmund's Paco Alcacer celebrates after scoring during the German Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and FC Augsburg in Dortmund, Germany, Saturday, Oct. 6, 2018. (AP Photo/Martin Meissner) AP

Ο Ντοντί Λουκεμπακιό με χατ-τρικ "σόκαρε" στο 90'+3' το Μόναχο και διαμόρφωσε το 3-3 στο Μπάγερν - Φορτούνα. Έτσι η Ντόρτμουντ, η οποία πέρασε με τον "από μηχανής" Πάκο Αλκάθερ από το Μάιντς αύξησε στους εννιά βαθμούς τη διαφορά από τους Βαυαρούς. Στη δεύτερη θέση η Άιντραχτ.

Νέο "σοκ" για την Μπάγερν! Η ομάδα του Μονάχου δέχθηκε την ισοφάριση από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έμεινε κι άλλο πίσω. Πλέον, βρίσκεται σε απόσταση εννιά βαθμών από την κορυφή της Bundesliga.

Bayern's Thomas Mueller shouts during the German Bundesliga soccer match between FC Bayern Munich and Fortuna Duesseldorf in Munich, Germany, Saturday, Nov. 24, 2018. (AP Photo/Matthias Schrader) AP

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με τον Ζίλε στο 17', ενώ διεύρυνε το προβάδισμα με τον Μίλερ στο 20'. Ο Ντοντί Λουκεμπακιό μείωσε για τη Φορτούνα στο 44ο λεπτό, αλλά ο Μίλερ με το δεύτερο γκολ του στο 58' έκανε το 3-1 για τους γηπεδούχους. Κι όμως, ο Βέλγος φορ της ομάδας από το Ντίσελντορφ δεν είχε "πει" την τελευταία του λέξη.

Στο 78ο λεπτό μείωσε σε 3-2 και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων "ξέρανε" την Μπάγερν, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Την Παρασκευή (23/11) η Ντόρτμουντ ανακοίνωσε ότι ενεργοποίησε την οψιόν αγοράς - ύψους 21.000.000 ευρώ - του Πάκο Αλκάθερ από την Μπαρτσελόνα.

Κι ο Καταλανός έκανε τη δουλειά που ξέρει. Ήλθε, όπως συνήθως, από τον πάγκο κι άνοιξε το σκορ στο Μάιντς. Ο Κεζόν ισοφάρισε στο 70', αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Πίστσεκ έδωσε τη νίκη στην πρωτοπόρο της πρώτης κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Άιντραχτ δεν συνάντησε αντίσταση στο Άουγκσμπουργκ και πέρασε εύκολα με 3-1, με τους Ρέμπιτς κι Αλέρ να συνεχίζουν το "βιολί" τους. Ίδιος αριθμός γκολ και ίδιο αποτέλεσμα με το Μόναχο παρατηρήθηκε και στο Βερολίνο, ανάμεσα σε Χέρτα και Χόφενχαϊμ.

Η Βόλφσμπουργκ νίκησε 1-0 τη Λειψία με το γκολ του Ρουσιγιόν, ενώ η Σάλκε ήταν εντυπωσιακή απέναντι στη Νυρεμβέργη και την διέλυσε με σκορ 5-2.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 23 Νοεμβρίου

Λεβερκούζεν - Στουτγκάρδη 2-0 (76', 83' Φόλαντ)

Σάββατο 24 Νοεμβρίου

Μπάγερν - Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-3 (17' Ζίλε, 20', 58' Μίλερ / 44', 58', 90'+3' Λουκεμπακιό)

Χέρτα - Χόφενχαϊμ 3-3 (12' Ιμπίσεβιτς, 71' Λέτσκι, 87' Λάσαρο / 1' Ντεμίρμπαϊ, 10' Κράμαριτς, 55' Μπίτσακτσιτς)

Άουγκσμπουργκ - Άιντραχτ 1-3 (90' Κόδοβα / 1' Ντε Γκούζμαν, 47' Αλέρ, 68' Ρέμπιτς)

Μάιντς - Ντόρτμουντ 1-2 (70' Κεζόν / 67' Αλκάθερ, 76' Πίστσεκ)

Βόλφσμπουργκ - Λειψία 1-0 (50' Ρουσιγιόν)

Σάλκε - Νυρεμβέργη 5-2 (26', 84' Σκριζμπσκί, 32' Χάριτ, 70' Μπουργκστάλερ, 90' Οζίπκα / 38' Παλάσιος, 78' Ζρέλακ)