ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Εκδίκηση η Μπάγερν και πρώτος τίτλος στη Γερμανία

AP PHOTO/MICHAEL PROBST

Με τον προπονητή που τη νίκησε στον τελικό κυπέλλου πέρυσι, τον Νίκο Κόβατς, η Μπάγερν πήρε εκδίκηση από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, διαλύοντάς την με 5-0 στο DFL-Supercup

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο και η Μπάγερν έφαγε... πέντε εξ αυτών, στο DFL-Supercup, διαλύοντας την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (5-0), που πέρυσι είχε πάρει το κύπελλο με προπονητή τον Νίκο Κόβατς.

Ο Κροάτης, σε αντίθεση με την πρώην ομάδα του, συνέχισε τη συλλογή τροπαίων, όντας τεχνικός των Βαυαρών πια, κάνοντας ιδανική αρχή στον πιο δύσκολο πάγκο της Γερμανίας.

Η Μπάγερν δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Παρατάχθηκε με όλους τους βασικούς, με συνέπεια ο Μάνουελ Νόιερ να επιστρέψει στα τρόπαια. Παρών στην κορυφή της επίθεσης και ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, ο οποίος σημείωσε τα πρώτα τρία τέρματα του αγώνα, με δύο γκολ στα πρώτα 26 λεπτά αγώνα.

Στο 58', ο Κόβατς απέσυρε τον Άριεν Ρόμπεν κι έριξε στη μάχη τον πρωταθλητή κόσμου Κινγκσλέ Κομάν, ο οποίος ανταπέδωσε με γκολ πέντε λεπτά αργότερα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τιάγκο Αλκάνταρα στο 86ο λεπτό, "σφραγίζοντας" τον θρίαμβο για την 7η κατάκτηση στη διοργάνωση.

ΑΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ (3-4-3): Ρένοβ, Άμπρααμ, Χασέμπε, Σαλσέδο, Ντα Κόστα, Τορό, Ντε Γκουζμάν (64' Ρέμπιτς), Βίλεμς, Φαμπιάν (64' Μπλουμ), Αλέ (76' Γιόβιτς), Γκατσίνοβιτς

ΜΠΑΓΕΡΝ (4-1-4-1): Νόιερ, Κίμιχ, Ζίλε, Χούμελς, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Ρόμπεν (58' Κομάν), Μίλερ (64' Γκορέτσκα), Τιάγκο, Ριμπερί, Λεβαντόβσκι (72' Βάγκνερ)