ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κύπελλο Γερμανίας: Η Βέρντερ απέκλεισε την Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ "χαιρέτησε" το Κύπελλο Γερμανίας, καθώς αποκλείστηκε στην έδρα της από την Βέρντερ Βρέμης στα πέναλτι με 4-2. Στην κανονική διάρκεια ο αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1 και στην παράταση 3-3!

Σ' ένα εξαιρετικό ματς στη Βεστφαλία, η Βέρντερ Βρέμης προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας αποκλείοντας την Μπορούσια Ντόρτμουντ με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν πρώτοι στο 5' με τον Ρασίκα, ωστόσο ο Ρόις ισοφάρισε σε 1-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι έγινε ματσάρα και οι δύο ομάδες σκόραραν από δύο τέρματα στην παράταση!

Στο 105' ο Πούλισιτς έκανε το 2-1, αλλά στο 108' ο Πιζάρο έφερε το σκορ στα ίσα (2-2). Η Ντόρτμουντ, όμως, πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Χακίμι στο 113'. Η Βέρντερ που δεν τα παράτησε δικαιώθηκε στο 119' χάρη στον Χάρνικ που διαμόρφωσε το 3-3, ένα αποτέλεσμα που θα έκρινε τον νικητή στα πέναλτι.

Εκεί, οι ποδοσφαιριστές της Βρέμης ήταν πιο ψύχραιμοι, Αλκάθερ και Φιλίπ αστόχησαν για τους Βεστφαλούς και με το τελικό 4-2 οι "πράσινοι" προκρίθηκαν στους "8".