ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μπάγερν - Γκλάντμπαχ 0-3: Συντριβή για τους Βαυαρούς, στο -4 από την Ντόρτμουντ

Bayern's  Manuel Neuer, Niklas Suele, Thiago and David Alaba, from left, react after Moenchengladbach scored their second goal during the German Bundesliga soccer match between FC Bayern Munich and Borussia Moenchengladbach in Munich, southern Germany, Saturday, Oct. 6, 2018. (Tobias Hase/dpa via AP)
Bayern's Manuel Neuer, Niklas Suele, Thiago and David Alaba, from left, react after Moenchengladbach scored their second goal during the German Bundesliga soccer match between FC Bayern Munich and Borussia Moenchengladbach in Munich, southern Germany, Saturday, Oct. 6, 2018. (Tobias Hase/dpa via AP) AP

Η Γκλάντμπαχ συνέτριψε με 3-0 στο Μόναχο την Μπάγερν και διεύρυνε την κρίση της προσεχούς αντιπάλου της ΑΕΚ. Οι Βαυαροί έμειναν για τέταρτο διαδοχικό ματς μακριά από τη νίκη και στο -4 από την κορυφή. (VIDEOS)

Δεν λέει να "σηκώσει" κεφάλι η Μπάγερν. Μετά την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Άουγκσμπουργκ, την εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Χέρτα, την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τον Άγιαξ για το Champions League, ήλθε η εντός έδρας ήττα (0-3) από την Γκλάντμπαχ για την 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα του Μονάχου μένει για τέσσερα διαδοχικά ματς μακριά από τη νίκη, ενώ υπέστη την πρώτη της εντός έδρας ήττα στην τρέχουσα σεζόν. Η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ για την τρίτη και τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League (23/10 και 7/11) μένει σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την κορυφή, όπου βρίσκεται μόνη η Ντόρτμουντ μετά τη νίκη (4-3) επί της Άουγκσμπουργκ.

Ο Νίκο Κόβατς ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα τον Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος μεσοβδόμαδα μονολογούσε στ' αποδυτήρια (ερήμην του τεχνικού του): "Δεν είμαστε στη Φρανκφούρτη". Το "καρφί" του για τον 46χρονο Κροάτη τεχνικό προφανές, καθώς δούλεψε από το 2016 έως το 2018 στην ομάδα της Φρανκφούρτης πριν μετακομίσει στο Μόναχο.

Ο δεύτερος σκόρερ της Bundesliga, Αλασάν Πλεά, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 10ο λεπτό, ενώ πριν καλά-καλά συνέλθουν οι γηπεδούχοι ήλθε και το δεύτερο "σοκ". Ο Στιντλ στο 16ο λεπτό έκανε το 0-2.

Ο Κόβατς έβαλε στο ημίχρονο τους Άριεν Ρόμπεν και Τόμας Μίλερ - τους αντικατέστησαν οι Φρανκ Ριμπερί και Σερζ Ναμπρί - αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Αντίθετα, η Μπάγερν δέχθηκε και τρίτο γκολ. Ο Χέρμαν, ο οποίος στο 74ο λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε στο 88ο και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-3).

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Σίλε, Χούμελς, Αλάμπα (55' Ρενάτο Σάντσες), Τιάγκο Αλκάνταρα, Μίλερ (46' Ναμπρί), Γκορέτσκα, Ρόμπεν (46' Ριμπερί), Χάμες Ροντρίγκες, Λεβαντόβσκι.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Λανγκ, Γκίντερ, Ελβέντι, Βεντ, Κράμερ, Χόφμαν, Νόιχαους (74' Χέρμαν), Αζάρ (83' Τραορέ), Πλεά, Στιντλ (66' Ζακάρια).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (5/10)

Βέρντερ - Βόλφσμπουργκ 2-0 (35' Κλάασεν, 86' Έγκεσταϊν)

Σάββατο (6/10)

Ανόβερο - Στουτγκάρδη 3-1 (30', 45'+1' Γουντ, 90'+1' Μπεμπού / 50' Μάριο Γκόμεθ)

Μάιντς - Χέρτα 0-0

Ντόρτμουντ - Άουγκσμπουργκ 4-3 (62', 80', 90'+6' Πάκο Αλκάθερ, 84' Γκέτσε / 22' Φινμπόγκασον, 71' Μαξ, 87' Γκρέγκοριτς)

Φορτούνα Ντίσελντορφ - Σάλκε 0-2 (48' ΜακΚένι, 53' Μπίργκσταλερ)

Μπάγερν - Γκλάντμπαχ 0-3 (10' Πλεά, 16' Στιντλ, 88' Χέρμαν)