ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπουντεσλίγκα: Ο Φινμπόγκασον χατ-τρικ με την Άουγκσμπουργκ

Augsburg's Alfred Finnbogason controls the ball during the German Bundesliga soccer match between FC Augsburg and FC Schalke 04 in Augsburg, Germany, Saturday, Dec. 15, 2018. (AP Photo/Matthias Schrader) AP

Ο Άλφρεντ Φινμπόγκασον σημείωσε χατ-τρικ στη νίκη (3-0) της Άουγκσμπουργκ απέναντι στη Μάιντς, με βασικό τον Κώστα Σταφυλίδη. Ο Τάσος Δώνης στην ενδεκάδα της Στουτγκάρδης στο 2-2 με τη Φράιμπουργκ.

Ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον, σημείωσε τρία γκολ στη νίκη της Άουγκσμπουργκ απέναντι στη Μάιντς, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα. Ο Ισλανδός σκόραρε με πέναλτι στο 8' και στο 34', ενώ το τελικό 3-0 έγραψε στο 54', φτάνοντας έτσι τα δέκα γκολ στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Ο διεθνής αριστερός μπακ, Κώστας Σταφυλίδης έπαιξε και στα 90 λεπτά για την Άουγκσμπουργκ, η οποία βρίσκεται τρεις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Στουτγκάρδη αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Φράιμπουργκ, με γκολ που δέχτηκε στο 94'! Ο Τάσος Δώνης ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα, αλλά στο ημίχρονο έγινε αλλαγή με τον Μάριο Γκόμεζ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου

Ανόβερο - Λειψία 0-3(45+3' πεν. Χάλστενμπεργκ, 64', 85' Ορμπάν)

Σάββατο 2 Φεβρουαρίου

Λεβερκούζεν - Μπάγερν 3-1(53' Μπέιλι, 63' Φόλαντ, 89' Αλάριο / 41' Γκορέτσκα)

Χόφενχαϊμ - Φορτούνα 1-1(16' πεν. Κράμαριτς / 46' Χένινγκς)

Άιντραχτ - Ντόρτμουντ 1-1(36' Γιόβιτς / 22' Ρόις)

Χέρτα - Βόλφσμπουργκ 0-1(65' Βέρχορστ)

Νυρεμβέργη - Βέρντερ 1-1(64'Έγκεσταϊν, 87' Ίσακ)

Σάλκε - Γκλάντμπαχ 0-2(85' Κράμερ, 90+1' Νιχάουζ)

Κυριακή 3 Φεβρουαρίου

Άουγκσμπουργκ - Μάιντς 3-0 (8, 34', 54' Φινμπόγκασον)

Στουτγκάρδη - Φράιμπουργκ 2-2 (75' Ινσούα, 83' Ντιντάβι - 4' Χάμπερερ, 94' Νιντερλέχνερ)